Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Ziemniaki>

Jak to rozpoznać? – Zaraza i alternarioza ziemniaka

Obrazek

Zaraza i alternarioza to najgroźniejsze choroby upraw ziemniaka. Pierwsza niszczy zarówno część nadziemną, jak i bulwy, dodatkowo ograniczając ich zdolność przechowalniczą. Druga tylko część nadziemną. Obie powodują znaczące straty w plonach.

Janusz Biernacki25 maja 2021, 12:15
Różni sprawcy i zmienne warunki pogodowe mogą zmieniać termin ich występowania oraz objawy sprawców zarazy (fot. dolne) i alternariozy ziemniaka (fot. górne), zwłaszcza na początkowym etapie rozwoju. W cyklu „Jak to rozpoznać?” przedstawiamy szczegółowe opisy infekcji i elementy rozwoju, które ułatwią ich identyfikację, a pośrednio pozwolą wykonać ochronę we właściwym terminie i preparatami dostosowanymi do fazy rozwoju roślin oraz sprawcy choroby.


Choroby te są corocznym, dużym zagrożeniem dla upraw ziemniaka, a skala zjawiska i presja patogenów zależy głównie od przebiegu pogody w sezonie wegetacyjnym. Występujące ostatnio susze rolnicze ograniczyły ich rozwój, redukując jednocześnie liczbę wykonanych zabiegów fungicydowych. Jednak w sezonach ciepłych i o dużej wilgotności powietrza, zwłaszcza zaraza ziemniaka jest wyjątkowo groźna i wymaga intensywnego zwalczania…

Cały tekst oraz szczegółowe zdjęcia przeczytasz w nowym wydaniu 6/2001 „top agrar Polska” na str. 104–105.
ZOBACZ TAKŻE: Najnowszy Atlas chorób dostępny jest na stronie www.agrarsklep.pl


[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)