StoryEditor

Większy areał ziemniaków we Francji – wzrost o 7%

Francuscy rolnicy odpowiedzieli na rosnące zapotrzebowanie zwiększając powierzchnię upraw ziemniaków o 7,3% w 2024 roku. Jakie regiony przodują w produkcji i jakie są wyzwania?
10.07.2024., 10:00h

Francuscy rolnicy sadzą więcej ziemniaków

Francuscy rolnicy uprawiający ziemniaki posadzili tej wiosny więcej bulw. Jak wynika z danych przedstawionych przez Francuskie Stowarzyszenie Producentów Ziemniaków (UNPT) i Międzybranżowy Komitet ds. Ziemniaków (CNIPT), w 2024 roku powierzchnia upraw ziemniaków jadalnych we Francji wyniosła ponad 170,2 tysięcy hektarów, co stanowi wzrost o 11,56 tys. hektarów lub 7,3% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Zobacz też: Hiszpania przedłuża zwolnienie z VAT na żywność do końca września

Rosnące zapotrzebowanie na ziemniaki we Francji

Według UNPT i CNIPT dynamika wzrostu powierzchni upraw wynika częściowo z rosnącego zapotrzebowania francuskiego i europejskiego przemysłu przetwórstwa ziemniaków. Według organizacji branżowych zarówno wieloletni producenci, jak i nowi rolnicy w historycznych regionach upraw zaczęli intensyfikować lub rozpoczynać uprawę ziemniaków.

image

Eurostat: Ceny produktów rolnych spadły, najbardziej potaniało zboże i mleko

Północna Francja liderem wzrostu upraw ziemniaków

Największy wzrost powierzchni odnotowano w północnej Francji, w regionie Hauts-de-France, gdzie teraz znajduje się 108,4 tys. hektarów, co stanowi 64% krajowej powierzchni upraw ziemniaków.

Jednak UNPT i CNIPT wskazują na trudności w prognozowaniu plonów, spowodowane nadmiernymi opadami, mniejszą gęstością nasadzeń, nierównomiernymi wschodami oraz silną presją mączniaka.

Źródło: AgraEurope

Fot. Janusz Biernacki

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. lipiec 2024 10:41