StoryEditor

Struktura dawki pokarmowej dla bydła mlecznego: od czego zależy i jak o nią zadbać?

Dla współczesnej krowy mlecznej nie tylko skład dawki jest ważny. Równie istotna jest jej struktura. Dlaczego ma ona tak kolosalne znaczenie?
NASZ AUTOR
prof. Zygmunt M. Kowalski
UR w Krakowie
09.02.2024., 12:00h

Współczesna krowa mleczna jest wysoko wyspecjalizowaną fabryką mleka, ukształtowaną przez lata selekcji wspartej coraz nowocześniejszymi technologiami rozrodu. Wykazanie jej potencjału genetycznego do produkcji mleka jest olbrzymim wyzwaniem. Już od lat 70. XX wieku wiemy, że trudne jest pokrycie potrzeb pokarmowych takich krów bez podawania im pasz treściwych i pasz objętościowych razem, zmieszanych w wozie paszowym. Wraz z podstawowymi paszami, wóz paszowy miesza pasze odpadowe z przemysłu rolno-spożywczego (wysłodki buraczane czy młóto browarniane), a także mieszanki mineralno-witaminowe oraz dodatki paszowe.

Wóz paszowy przygotuje właściwą strukturę dawki

Posiadanie wozu paszowego nie jest już dzisiaj wyznacznikiem nowoczesności, a staje się bezwzględną koniecznością. Jestem przekonany, że zdecydowana większość producentów mleka, czytających top bydło to osoby żywiące krowy z pomocą wozu paszowego. W naszych badaniach [Sabatowicz i Kowalski, 2024] wykazano, że więcej niż 50% hodowców mających swoje stada pod oceną karmi krowy, mieszając pasze w wozie paszowym. Im większe jest stado, tym posiadanie wozu paszowego jest bardziej oczywiste. Jednak samo posiadanie wozu jest tylko wstępem dla produkcji dobrych TMR, charakteryzujących się nie tylko odpowiednią wartością pokarmową, ale także właściwą strukturą fizyczną, rozumianą przez udział w mieszaninie cząsteczek o różnej długości.

Pozostało 90% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
NASZ AUTOR<br/>prof. Zygmunt M. Kowalski<br/>UR w KrakowieNASZ AUTOR
prof. Zygmunt M. Kowalski
UR w Krakowie
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. marzec 2024 21:03