StoryEditor

Zadbaj o użytki zielone i zaoszczędź na żywieniu! Wskazówki ekspertów

Opłacalność produkcji mleka spada, hodowcy szukają oszczędności. Okazuje się, że duże rezerwy i potencjał tkwią w użytkach zielonych, które można znacznie lepiej wykorzystać i ponieść mniejsze nakłady finansowe na żywienie. Wystarczy poznać kilka wskazówek naszych ekspertów.
16.06.2023., 15:06h

Użytki zielone to ogromne zaplecze możliwości uzyskania wartościowej paszy objętościowej dla krów mlecznych. Wysokość plonów zależy w dużej mierze od pogody, a także od dostępności wody. Przy utrzymującym się deficycie wody zmagazynowanie odpowiedniej bazy paszowej na zimę może być trudne, ale nie niemożliwe. Z pomocą i wiedzą przychodzą eksperci.

Podczas marcowego Forum Mleko organizowanego przez top agrar Polska dyskutowaliśmy o tym, jak produkować paszę przy deficycie wody oraz uzyskać więcej taniego białka w paszy.

Użytki zielone przy deficycie wody

O produkcyjności użytków zielonych decyduje światło, temperatura powietrza oraz ilość opadów atmosferycznych. W ostatnich latach z tym ostatnim czynnikiem są poważne problemy, a to ogranicza plonowanie.

Roślina, aby odłożyć 1 g suchej masy musi przetworzyć 600–800 g wody. Odmiany i gatunki różnią się współczynnikiem transpiracji.

– Dlatego dobór gatunków i odmian w mieszance traw ma znaczenie – mówił prof. dr hab. Piotr Goliński z UP w Poznaniu. Ekspert uważa, że współczynnik transpiracji może być modyfikowany przez agrotechnikę i nawożenie, m.in. gospodarowanie potas...

Pozostało 89% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 18:25