StoryEditor

Żywienie krów zasuszonych: co zyskasz dzieląc je na dwie grupy?

Żywienie krów zasuszonych tylko jedną dawką wymaga mniejszych nakładów pracy, ale może prowadzić do chorób metabolicznych. Co zyskuje hodowca dzieląc krowy zasuszone na dwie grupy żywieniowe? Jakich problemów unika?
10.02.2023., 12:02h

Tylko połowa stad z zasuszonymi krowami!

Z naszych badań ankietowych prowadzonych wśród hodowców krów mlecznych, których stada objęte są oceną użytkowości mlecznej przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka, dowiedzieliśmy się, że aż w 40% stad nie wydziela się grupy krów zasuszonych. Jedna grupa krów zasuszonych znajduje się w ok. 51% stad, a dwie grupy znajdują się tylko w ok. 9% stad.

Biorąc pod uwagę, jakie korzyści wynikają z wydzielania krów zasuszonych, a także z tworzenia dwóch grup takich krów, warto zachęcać hodowców nie tylko do wydzielania ze stada krów zasuszonych, ale dzielenia ich na 2 grupy. Jeden ze znanych doradców amerykańskich stwierdził, że przez samo wydzielenie grupy krów zasuszonych uzyskuje się średnio od 500 do 700 litrów więcej mleka od krowy. Z kolei podzielenie grupy krów zasuszonych na 2 grupy to przyrost kolejnych 500–700 litrów, przede wszystkim z powodu prewencji zaburzeń metabolicznych.

Niniejszy artykuł polecam przede wszystkim hodowcom utrzymującym mniejsze stada, bo w większych, nowoczesnych oborach krowy zasuszone utrzymywane są w osobnych grupach, często w innych budynka...

Pozostało 91% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Marcin Jajor
Autor Artykułu:Marcin Jajor

redaktor działu top bydło i topagrar.pl, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mlecznego i mięsnego

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
16. czerwiec 2024 14:25