StoryEditor

Będziemy konsumować zapasy - Rynkowy Serwis Spod Lady - 18.08.23 r.

Zeszłoroczne zapasy, przy w miarę stabilnej sytuacji podażowej powodują, że rynek zbóż i rzepaku nie wykazuje większych tendencji do wzrostowych. Aktualny komentarz bieżącej sytuacji na rynku zbóż i rzepaku eksperta rynkowego top agrar Polska.
18.08.2023., 08:08h

Rzepaku jest zapas, a Ukraina dołoży

Kursy rzepaku Matif

Rzepak Matif wykresy


Szkiełko i oko – komentarz naszego eksperta:

Już dziś, na finiszu rzepakowych żniw gołym okiem widać, że handel od samego początku sezonu odbywa się powolnie, a brakujące okresowo dostawy świeżego surowca pokrywane są zapasami ubiegłorocznego rzepaku, pochodzącego z dostaw od rolników, lub zgromadzonego wcześniej w magazynach przetwórców. 

I to te wypełnione jeszcze przed startem żniw magazyny olejarni, powodują, że nie ma jakiś nadzwyczajnych promocji. Co więcej, raczej chłodne podchodzenie do premiowania dobrego zaolejenia wskazuje na brak chęci dzielenia się z dostawcami wypracowanymi zyskami. To wszystko jest efekt ubiegłorocznych zapasów, które już na starcie stworzyły komfort kolejnego sezonu. Dziś widzimy spokojne zmierzanie do pokrycia już połowy rocznych potrzeb kontraktami. Dodatkowo rynek chłodzą informacje z Ukrainy, która jak wszystko na to wskazuje, zbierze w tym sezonie 4 mln t rzepaku, z czego większość trafi na rynek międzynarodowy. 

Już dzisiaj pojawiają się u zachodnich przetwórców pierwsze dostawy i za chwilę niemieckie tłocznie przestaną być atrakcyjne dla polskich dost...

Pozostało 77% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 18:20