StoryEditor

Powtórka z poprzedniego roku? - Rynkowy Serwis Spod Lady - 25.08.23 r.

W poprzednim sezonie zaraz po zakończeniu żniw podaż zbóż ustała. W tym roku żniwa wreszcie dobiegają końca, ale i w skupach zaczęło robić się pusto. Czy czeka nas powtórka z poprzedniego sezonu? Aktualny komentarz bieżącej sytuacji na rynku zbóż i rzepaku eksperta rynkowego top agrar Polska.
25.08.2023., 08:08h

Rzepakowy terminarz cenowy

Kursy rzepaku na Matifie

Wykresy kursów rzepaku Matif


Szkiełko i oko – komentarz naszego eksperta:

Na rzepakowym rynku nie dzieje się za wiele nowego i dlatego kursy wciąż tańczą wkoło 470 €/t. Krajowymi cenami rządzi terminarz dostaw, a ten opiera się o giełdowe spready. Na Matifie rzepak w notowaniach na luty jest znacznie drożej wyceniany niż rzepak na listopad. Już sama różnica wynosząca ostatnio ok. 10 euro na korzyść późniejszego terminu rozliczeń wskazuje na fakt, że rzepak z dostawami na kolejne miesiące powinien być znacznie droższy i tak się dzieje. Przetwórcy kupujący na bieżąco operują na notowaniach listopadowych i płacą taniej, a kupujący na listopad i grudzień muszą się opierać na kursach lutowych i stąd oferowana przez nich cena jest wyższa.

Ponieważ teraz rolnicy bardziej zajęli się siewami rzepaku na kolejny rok, niż sprzedażą już zebranego surowca, to rynek się wystudził. Choć wydaje się, że dawno jak tego gorącego lata, rzepak nie spotkał się z tak chłodnym przyjęciem przetwórców. Zwykle na nowy rzepak niecierpliwie wyczekiwali, a w tym sezonie przez żniwa niemal przejechano rozpędem, a nawet na jałowym biegu.

To da...

Pozostało 77% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 18:10