StoryEditor

Restart rynkowy- Rynkowy Serwis Spod Lady - 11.08.23 r.

W długi sierpniowy weekend, dzięki korzystnym prognozom pogody żniwa będą mogły się rozpocząć na nowo. Czy ceny w skupach po prawie dwutygodniowym zastoju zaczną podlegać nowym prawidłom? Aktualny komentarz bieżącej sytuacji na rynku zbóż i rzepaku eksperta rynkowego top agrar Polska.
11.08.2023., 08:08h

Rzepak: mały import wspiera ceny

Rezpak kursy Matif

Rzepak wykresy Matif


Szkiełko i oko – komentarz naszego eksperta:

Nerwowe ruchy w notowaniach rzepaku na Matifie pozwalają przypuszczać, że zwłaszcza europejski rynek wyczekuje na mocniejsze uruchomienie się importu z Ukrainy. Jednak przy dotychczasowym słabszym o ponad połowę od ubiegłego sezonu słabszym tegorocznym handlu, niemieckie przetwórnie są ciekawym wentylem bezpieczeństwa dla przynajmniej 1/3 większych producentów i handlowców z zachodniej części naszego kraju.
Krajowi przetwórcy zdają się niebezpieczeństwa większego niż w poprzednim sezonie eksportu naszego rzepaku nie dostrzegać. A może...i to chyba jest rzeczywisty powód, są tak dobrze pokryci, że nie widzą w tym większego problemu, bo niemieckie wytwórnie też nie mają magazynów z gumy. Na razie na korzyść Niemców działa fakt, iż przyjmują oni mniej więcej na bieżąco, a nie tak jak nasi najwięksi, zapraszają na październik, listopad, czy nawet późniejsze miesiące.

Ciekawe jak rozegra się rynek po 15. września, kiedy to ukraiński rzepak może ruszyć większą parą? Pewnie zresztą na to liczą nasi przetwórcy, którzy zapewne myślą, że nawet jak u nas...

Pozostało 70% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 14:58