StoryEditor

Pierwszy, czy ostatni dzwonek żeby sprzedawać? - Rynkowy Serwis Spod Lady - 1.09.23 r.

Ceny rzepaku nie mogą się odbić, a sprzedać na już jest coraz trudniej, dodatkowo ceny zbóż paszowych ciągle lecą w dół. Czy na starcie września wraz ze szkolnym dzwonkiem i w oczekiwaniem kukurydzianych zbiorów jest to pierwsze ostrzeżenie, czy wręcz wyraźny sygnał żeby nie czekać ze sprzedażą?
01.09.2023., 08:09h

Rzepak droższy może nie być

Kursy rzepaku na Matifie

Wykresy notowań rzepaku na Matifie


Szkiełko i oko – komentarz naszego eksperta:

Zarówno światowe giełdy jak i krajowy rynek mniej emocjonalnie podchodzą już do jakichkolwiek informacji z rynków innych roślin oleistych. Mniejsze piętno na notowaniach wyciskają zarówno dane importowe, szacunki zbiorów, a nawet ceny ropy naftowej.

Przyjdzie nam się chyba przyzwyczaić, że na wszystko co możemy liczyć to zaledwie  kilkueurowe podrygi giełdy i przekładające się na to niewielkie zmiany cen na krajowym rynku, dodatkowo buforowane przez nieco leniwe decyzje dobrze zaopatrzonych w surowiec przetwórców. Zwykle takie efekty przynosi wrzesień, kiedy to po intensywnym i dynamicznym rzepakowym handlu w okresie żniw, potem przychodzi czas uspokojenia.

U rzepakowców często przełom sierpnia i września jest to czas urlopowego odpoczynku. W tym sezonie jednak za bardzo zaopatrzeniowcy olejarni napracować się nie musieli, bo towar szybko zaczął wypełniać jak nie magazyny, to przynajmniej książki z kontraktami, a i emocji przy wypełnionych już na starcie nowego sezonu magazynach nie było za wiele. 

Trudno sobie wyobrazić, co musiałoby się zdarzyć, by emocje...

Pozostało 77% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
09. grudzień 2023 11:44