StoryEditor

Jesienny atak zimy podnosi giełdowe kursy – Rynkowy Serwis Spod Lady – 1.12.2023 r.

Przedwczesny atak zimy niemal zawsze na rzepakowym rynku przynosił obawy, o to czy rzepak jest wystarczajaco zahartowany by przetrzymać zaskakujące szybkie spadki temperatur. Czy zimowa aura sprzyjać będzie także wzrostom cen pszenicy?
01.12.2023., 12:05h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Ile kosztuje rzepak na Matifie?
  • Jakie obawy o skutki zimy przynoszą wzrosty cen na giełdach?
  • Co może się wydarzyć na rynku rzepaku?
  • Jakie sa ceny pszenicy na Matifie
  • Czy pszenica także zareaguje na atak zimy?
  • Jakie są kursy walut?
  • Jakie są walutowe prognozy?

Rynek rzepaku

image

Rzepak Matif wykresy

FOTO: taP
image

Matif Rzepak

FOTO: taP

Rzepak wymarznie, czy nie – będzie droższy?

Rzepak podrożał dość znacznie. W jednym tygodniu lutowy Matif zyskał 14 euro, to dla długo płaskiego rynku bardzo dobry wynik. Przecież powyżej 450 €/t najnowszy rzepakowy kontrakt widzieliśmy ostatnio pod koniec września, a więc dwa miesiące temu.

Mrozy zawsze dobrze robiły cenom rzepaku. Może marna to pociecha dla tych, którzy niepewnie spoglądają na swoje rzepakowe zasiewy, czy przetrwają one tak nagły atak mrozów. Na szczęście w większości regionów rośliny zakrył śnieg, który może być wystarczającym zabezpieczeniem, bo najpierw nastąpiły opady, a większe mrozy nadeszły już po nich.

Tak czy siak, na prawdziwą ocenę efektu ataku zimy jeszcze jesienią przyjdzie poczekać aż do wiosny, a to może znaczyć, że owa niepewność o przezimowanie będzie w napięciu utrzymywać giełdę i ceny rzepaku już mocno nie spadną. Z pew...

Pozostało 71% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. marzec 2024 22:20