StoryEditor

Skupy reagują na zastój – Rynkowy Serwis Spod Lady – 24.11.2023 r.

Przy ograniczonej podaży niektóre firmy skupowe na brak podaży zaczynają reagować wstrzymywaniem skupu i zerowaniem cenników. Nie ma gorszego scenariusza dla rynku, kiedy lista kupujących zaczyna się kurczyć. Czy pozamykane skupy zdążą zauważyć ewentualne oznaki ożywienia?
24.11.2023., 11:28h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Jakie są notowania rzepaku na Matifie?
  • Jak wygląda rynek rzepaku?
  • Co w rzepakowym handlu może się wydarzyć w najbliższej przyszłości?
  • Ile kosztuje pszenica na Matifie?
  • Co się dzieje z krajowymi cenami?
  • Czy zbożowy rynek ma szansę szybko się odbudować?
  • Jakie sa kursy walut?
  • Czy złoty jeszcze się umocni?

Rynek rzepaku

image

Wykres rzepaku na Matifie

FOTO: taP
image

Notowania rzepaku na Matifie

FOTO: taP

Rzepak stał się ofiarą poprzednich lat

Rolnicy zwykli atrakcyjność cen rzepaku oceniać w stosunku do cen pszenicy. Od lat pokutuje przekonanie, że rzepak powinien kosztować dwa razy drożej od pszenicy. Nie ma się więc co oszukiwać, bo aktualna relacja cen rzepaku w porównaniu do cen pszenicy nadal jest atrakcyjna.

Rzepak kosztując ok. 1800 zł/t jest ponad dwa razy droższy od pszenicy i to tej konsumpcyjnej, która kosztuje średnio ok. 850 zł/t. I to w roku, gdy na plony rzepaku narzekać nie mogliśmy, a na możliwość pozyskania pszenicy o jakości konsumpcyjnej już tak.

Więc to rzepak jest górą. I może warto to sobie uświadomić, bo za chwilę, przy ciągłym powstrzymywaniu się z decyzjami o sprzedaży, przyjdzie podjąć decyzję co sprzedawać najpierw.

W tym sezonie to nie relacja cen rzepaku decyduje, tylko fakt ciągłego oglądania się za siebie...

Pozostało 69% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. luty 2024 10:00