StoryEditor

Rynkowy Serwis Spod Lady - 10.03.23 r.

Najnowszy komentarz dotyczący bieżącej sytuacji na rynku zbóż i rzepaku przygotowany przez eksperta rynkowego top agrar Polska.
10.03.2023., 08:03h

Rzepak przebił już 500-tkę i poleci dalej?

Rzepak kursy Matif

Pszenica wykresy Matif


Szkiełko i oko – komentarz naszego eksperta:

No i mamy kolejne dramatyczne obsunięcie cen rzepaku na Matifie. Od początku sezonu notowania rzepaku spadły prawie o 200 euro/t, a od startu bieżącego roku mamy prawie 85-eurowy spadek kursów. Przyłożyły się do tego po równo: unijny import i szacunki ekspertów. O imporcie rzepaku do UE więcej piszemy w aktualnym artykule dotyczącym krajowego rynku. Natomiast kontynuując ten drugi wątek warto zauważyć, że globalna produkcja rzepaku, rosnąc w tym sezonie wg IGC do 85,7 mln t i do 86,3 mln t wg USDA przewyższa już ubiegłoroczną zależnie od źródła o 11,8 mln t i 12,3 mln t. 16-proc wzrost produkcji przy rosnącym tylko o 0,6 mln ton (+3,5%) zapotrzebowaniu, to już nie w kij dmuchał. 

Po tym jak notowania rzepaku przebiły tak silny punkt wsparcia jakim było 500 euro, wydaje się, że dla rzepakowych notowań, przekładających się na ceny krajowe nie ma już żadnych świętości. Łatwo w takiej sytuacji o czarnowidztwo, więc może skupmy się na informacjach, które mogą się przysłużyć do zatrzymania tej jazdy do dołu bez trzymanki. 

I choć ja...

Pozostało 81% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. czerwiec 2024 12:44