StoryEditor

Rynkowy Serwis Spod Lady - 17.02.23 r.

Najnowszy komentarz dotyczący bieżącej sytuacji na rynku zbóż i rzepaku przygotowany przez eksperta rynkowego top agrar Polska.
17.02.2023., 09:02h

Rzepak poprawia nastrojeSzkiełko i oko – komentarz naszego eksperta:

Rzepak na Matifie, w tym tygodniu zaprezentował swoje radośniejsze oblicze. Na początku tygodnia mieliśmy prawie 5-eurowy wzrost notowań, a korekty w kolejnych dniach znów przerwał wczorajszy ciepły rynkowy wiatr, podnoszący jak latawiec z wolna marcowe kursy.  W efekcie mamy rzepak najdroższy od połowy stycznia, tyle że wówczas mocniejszy kurs złotego nie pozwalał krajowym przetwórcom płacić cen, jakie mają miejsce obecnie. Rynek krajowy wciąż wygląda na uregulowany i działający na bieżąco, ale trzeba szczerze przyznać, że dotychczas nigdy dotąd nie mieliśmy do czynienia z tak szeroką rzeszą tych, którzy rzepak zostawili sobie do późniejszej sprzedaży. To przetwórców, których marże dusić zaczyna taniejący olej, kusi do obniżania premii w stosunku do Matifu, a w zasadzie podwyższania potrącenia do giełdowych kursów.

Jeśli w Niemczech ci sami przetwórcy, którzy są obecni także w Polsce, są w stanie płacić Matif minus 3 €, to w zlokalizowanych na wschodzie kraju zakładach pojawiają się już dyskonty minus 25 euro.  To niepokoi, bo różnica spora, a odległoś...

Pozostało 77% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. grudzień 2023 23:20