StoryEditor

DeLaval i John Deere łączą siły dla zrównoważonej produkcji mleka

Centrum Zrównoważonej Produkcji Mleka (Milk Sustainability Center – MSC), to cyfrowy ekosystem, którego celem jest pomaganie rolnikom w poprawie efektywności w produkcji mleka i zrównoważonego rozwoju ich gospodarstw. Stoją za nim firmy John Deere, DeLaval i Dairy Data Warehouse.
04.10.2023., 15:10h

Dane to przyszłość hodowli bydła mlecznego

Nadrzędnym celem Centrum będzie dostarczenie rolnikom danych niezbędnych dla optymalizacji hodowli bydła mlecznego. Rolnicy utrzymujący krowy mleczne  mają używać oprogramowania MSC do monitorowania efektywności wykorzystania składników odżywczych roślin: azotu, fosforu, potasu i dwutlenku węgla dla ich całego gospodarstwa czy konkretnych pól uprawnych oraz hodowli bydła.System dostarczy również danych, które pozwolą rolnikom hodowli bydła mlecznego porównać wydajność z innymi działaniami dotyczącymi hodowli oraz zidentyfikować kluczowe obszary wymagające poprawy. Celem MSC jest służenie hodowcom bydła mlecznego niezależnie od marki wykorzystywanego przez nich sprzętu i oprogramowania do zarządzania.

– Hodowle bydła mlecznego są prawdopodobnie najbardziej złożonym w dzisiejszym czasie obszarem rolnictwa, który nie posiada zintegrowanego systemu zarządzającego wydajnością zbioru plonów i hodowli. Tacy rolnicy często wykorzystują pięć do siedmiu różnych, niepołączonych ze sobą rozwiązań z zakresu oprogramowania, aby prowadzić swoją działalność – mówi Dave Chipak, Director Dairy & Livestock Production Systems w John Deere.


Po autoryzacji wykonanej przez rolnika, dane z DeLaval Plus i John Deere Operations Center zostaną automatycznie zaciągnięte do Milk Sustainability Center. To zredukuje konieczność ręcznego wprowadzania danych. Ostatecznie pomoże całemu systemowi używanemu w gospodarstwie (na polach, w hodowli, w zasobach pracowniczych, doradztwie, sprzęcie i innych aktywach) pracować wspólnie. 

MSC jest oparte na chmurze danych i dostępne na komputerach oraz urządzeniach mobilnych, zbudowane i napędzane przez Dairy Data Warehouse BV (DDW). To firma z Holandii, która przez ostatnie 10 lat oferowała rozwiązania z zakresu danych dostarczanych zrównoważonemu przemysłowi hodowli bydła mlecznego.

Sposób na zmniejszenie śladu węglowego

Rolnicy zajmujący się nabiałem, konsultanci, dealerzy i inni partnerzy mogą zostać zaproszeni do sprawdzenia swoich danych w MSC.

– Rolnicy zajmujący się hodowlą bydła mlecznego szukają sposobów na zmniejszenie śladu węglowego i poprawę poziomu zrównoważonego rozwoju. Milk Sustainability Center pomoże tym gospodarstwom osiągnąć ich cele i zająć się rosnącymi potrzebami przetwórców mleka, dostawców, a wreszcie również klientów – mówi Lars Bergmann, Executive Vice President Digital Services w DeLaval.Początkowa wersja MSC zostanie uruchomiona latem 2024 roku w Ameryce Północnej i wybranych krajach Unii Europejskiej, będzie ona darmowa. Rozpoczęcie partnerstwa John Deere i DeLaval zostanie ogłoszone na stoisku John Deere podczas targów Agritechnica 2023, które odbędą się w dniach 12-18 listopada w Hanowerze w Niemczech.

Jan Beba
Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. luty 2024 01:02