StoryEditor

Ręczny zbiór owoców za drogi. CNH inwestuje w roboty

W Stanach Zjednoczonych za 46% kosztów produkcji jabłek odpowiada koszt ręcznego zbioru, a w przypadku truskawek 70%. Te wysokie koszty pracy pogłębia utrzymująca się tendencja spadkowa w dostępie siły roboczej, dlatego CNH Industrial inwestuje w zaawansowane technologie rolnicze.
04.10.2023., 14:10h
Koncern CNH Industrial, do którego należą takie marki jak New Holland, Case IH czy Steyr zwiększa udziały w zaawansowanych technologiach żniwnych dzięki inwestycji w kalifornijski start-up Advanced Farm Technologies, który specjalizuje się w zrobotyzowanym zbiorze jabłek, truskawek i innych owoców. Obie firmy będą współpracować, aby napędzać innowacje przez współpracę w zakresie badań i rozwoju oraz wprowadzenia na rynek gotowych urządzeń. 


Przejście na zrobotyzowane zbieranie owoców ma ogromny potencjał, jeśli chodzi o znaczną poprawę opłacalności i wydajności produkcji. Szacuje się, że wprowadzenie robota zapewni nawet pięciokrotnie wydajniejsze zbieranie plonów o wysokiej jakości. 

System Advanced Farm Technologies wykorzystuje dokładne kamery i technologię uczenia maszynowego, aby zbierać najlepsze owoce w dzień lub w nocy, jednocześnie delikatnie się z nimi obchodząc, aby uniknąć siniaków i uszkodzeń. Do najważniejszych cech tego systemu zaliczają się:
  • zrobotyzowane ramiona z delikatnymi chwytakami,
  • szeregowo-hybrydowy układ napędowy,
  • autonomiczna nawigacja,
  • zautomatyzowana obsługa pojemników.
Ta zautomatyzowana platforma eliminuje potrzebę przenoszenia drabiny z drzewa na drzewo, znacznie zmniejszając obciążenie związane z powtarzalnym i żmudnym zadaniem.Koncern CNH informuje, że angażuje się w innowacje inspirowane przez klientów. Ta najnowsza inwestycja jest częścią szerszej strategii polegającej na wprowadzaniu do oferty najnowocześniejszych rozwiązań koncentrując się szczególnie na zautomatyzowanych, autonomicznych i zrównoważonych innowacjach w rolnictwie.
Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. kwiecień 2024 00:46