StoryEditor

Ekipa Dudy z licencją na wygrywanie - Młody Mechanik na Medal

Powoli brakuje już miejsca na puchary regularnie zdobywane przez młodych mechaników z Trzcianki. To właśnie adepci rolnictwa z tej wielkopolskiej szkoły, pod wodzą nauczyciela a zarazem pasjonata techniki rolniczej Pawła Dudy, od lat stają na podium najważniejszych konkursów. Nie inaczej było przed tygodniem w Bednarach.
03.10.2023., 15:10h
Wśród ponad 80 tys. ludzi, którzy odwiedzili ostatnią edycje targów Agro Show w Bednarach nie zabrakło młodych ludzi, co jest świetną informacją pokazującą, że młodzi nie chcą już uciekać ze wsi. Widzą tam nowe możliwości, chcą zostać i  wiązać swoją przyszłość z jej rozwojem. Jak zaznacza organizator targów – Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych – Polska wieś to miejsce, gdzie nowe technologie widać doskonale, a Agro Show jest inspiracją i  początkiem tej ścieżki rozwoju. 

Między innym dlatego Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych angażuje się w projekty edukacyjne skierowane do uczniów, studentów, ale także osób czynnych zawodowo i pracujących w branży. W tym roku podczas wystawy odbył się finał konkursu Młody Mechanik na Medal organizowanego przez Izbę.

Celem konkursu jest wyłonienie ucznia o najlepszej wiedzy z dziedziny mechanizacji rolnictwa w Polsce, oraz kandydata na uczestnika w  międzynarodowym konkursie umiejętności zawodowych Worldskills.

Po raz pierwszy w finale do wykonania były zadania praktyczne na maszynach. Zwycięzcą został Jakub Netter z Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Trzciance i to on reprezentować będzie naszą branżę we Francji. Zawody odbędą się we wrześniu w Lyonie.

Jakub Netter podczas finału 

Jakub Netter zanim dostał się do finału, musiał przejść etap kwalifikacji w formie trzech testów online. Do finału awansowało pięciu najlepszych. Podczas finału uczniowie będą musieli wykazać się wiedzą i umiejętnościami praktycznymi wykonując zadania polegające na naprawie i diagnostyce maszyn rolniczych. Zadania wykonywano na maszynach dostarczonych przez sponsorów konkursu: John Deere oraz Interhandler.


Zobacz także: Znamy zwycięzców Mistrzostw Młodych Mechaników Maszyn Rolniczych podczas Poznań Motor Show

Nagrody pieniężne za zwycięstwo w konkursie przewidziano dla uczniów, ale również dla szkół, z których pochodzą laureaci oraz dla nauczycieli przygotowujących uczniów do zawodów.

Prezes PIGMiUR Wojciech Bury wręcza nagrodę Jakubowi Netterowi_
Warto podkreślić, że utalentowana młodzież kierowana przez Pawła Dudę od wielu lat zajmuje czołowe miejsca w konkursach umiejętności rolniczych, głównie z mechaniki. Wystarczy wspomnieć, że Jakub Netter wraz z Bartłomiejem Kowalką z Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Trzciance zwyciężyli w dwóch ostatnich edycjach Mistrzostw Mechaników w kategorii Młody Mechanik Maszyn Rolniczych, które corocznie odbywają się podczas targów Motor Show w Poznaniu.

Jakub Netter zwycięzca konkursu wraz z nauczycielem Pawłem Dudą
Jan Beba
Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 03:53