StoryEditor

Jesienne i późne odchwaszczanie zbóż. Lista herbicydów i zasady stosowania

Pod koniec października wiele pól obsiewanych było jeszcze zbożami ozimymi, głównie pszenicą. Dobrze byłoby je jeszcze tej jesieni odchwaścić, ale nie zawsze jest to możliwe. Podajemy przykładowe herbicydy jesienne w zbożach. 
02.11.2023., 08:11h
Najważniejszą kwestią podczas odchwaszczania jesiennego są odpowiednie do tego warunki. Kluczowa jest temperatura powietrza. Jeśli planujemy zabieg w późno sianej pszenicy, to przede wszystkim ten czynnik należy wziąć pod uwagę. W drugiej kolejności ważna będzie faza rozwojowa zboża, ale mamy tu duże możliwości, jeśli chodzi o dobór herbicydu. Substancje herbicydów są dość elastyczne, jeśli chodzi o temperaturę działania, ale nawet najlepsza formulacja środka nie pomoże, jeśli temperatura oscyluje na poziomie zaledwie paru stopni na plusie. Herbicydy mają minimum temperaturowe, poniżej którego nie można oczekiwać zadowalającej skuteczności ich działania.

Zobacz także: Kiedy pleśń śniegowa zaatakuje jęczmień bez śniegu?
Nie czekajmy z odchwaszczaniem zbóż później sianych, bo może nie być do tego optymalnych warunków.

Późne odchwaszczanie, a temperatura

Jak zatem podchodzić do późnego odchwaszczania, jeśli temperatura zaczyna spadać? Warto dokładnie śledzić prognozy pogody. Jeśli widzimy, że w perspektywie przynajmniej tygodnia temperatura będzie wynosić kilka stopni powyżej zera i nie są zapowiadane przymrozki, ...
Pozostało 84% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. maj 2024 16:29