StoryEditor

Podłoże po pieczarce może być biomasą. Spełniać musi jednak pewne warunki

Na nasze zapytania dotyczące możliwości stosowania podłoża z uprawy pieczarek, czyli tematu poruszanego w artykule pt. Cenna, ale kłopotliwa materia organiczna publikowanym od str. 92 w numerze 10/2023 i jego kwalifikacji prawnej Departament Edukacji i Komunikacji Ministerstwa Klimatu i Środowiska udzielił nam wyjaśnień. Poniżej pełna wersja odpowiedzi. 
27.10.2023., 12:10h
Na wstępie warto zaznaczyć, że w celu określenia sposobu postępowania z podłożem po uprawie pieczarek, w pierwszej kolejności należy ustalić, czy zużyte podłoże po uprawie pieczarek jest odpadami w rozumieniu przepisów ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach. Będzie to miało kluczowe znaczenie dla określenia dalszych działań, ponieważ postępowanie z podłożem po uprawie pieczarek, które jest odpadem oraz z takim, które odpadem nie jest - będzie odbywało się na podstawie różnych przepisów. 

Podłoże po uprawie pieczarek potencjalnie może podlegać pod wyłączenie spod ustawy o odpadach na podstawie art. 2 pkt 6 lub pkt 9. Ocena okoliczności spełnienia określonego wyłączenia powinna odbywać się w odniesieniu do indywidualnego przypadku. Nie jest możliwe automatyczne zaliczenie podłoża po uprawie pieczarek jako wyłączonego spod stosowania ustawy o odpadach ani stwierdzenie, że automatycznie powinno być klasyfikowane jako odpady.

Wyłączeniu spod stosowania ustawy o odpadach podlega biomasa, która spełnia jednocześnie dwa warunki wskazane w art. 2 pkt 6.
  • Po pierwsze, musi to być biomasa w postaci wyraźnie wymienionej w jednej z lite...
Pozostało 89% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. kwiecień 2024 13:18