StoryEditor

Kiedy ziarno zbóż jest gotowe do zbioru?

Znajomość faz rozwojowych zbóż powoli przeprowadzić zbiór w odpowiednim czasie. Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą w określeniu, czy zboże jest już gotowe na żniwa. Dzięki tej znajomości unikniemy start w wielkości i jakości plonu.
29.06.2023., 10:06h
Żniwa zwykle rozpoczynają się w lipcu. Do tego czasu ziarno przechodzi przez wiele etapów związanych z dojrzewaniem. Jak rozpoznać, że ziarno jest gotowe do zbioru?

1. Test na twardość ziarna

Ziarno, aby nadawało się do młócenia, musi być odpowiednio dojrzałe, a co za tym idzie posiadać odpowiednią wilgotność, najlepiej poniżej 17% wody. Możemy twardość spróbować określić na polu paznokciem. Kiedy ziarniaki są już na tyle twarde, że ciężko jest je przeciąć paznokciem, możemy założyć, że osiągnęły odpowiedni poziom wilgotności.

BBCH 7 rozwój ziarniaków
  • 75 – pełna dojrzałość mleczna.
BBCH 8 dojrzewanie
  • 85 – dojrzałość woskowa miękka: ziarniaki łatwo rozetrzeć palcami,
  • 87 – dojrzałość woskowa twarda: ziarniaki łatwo złamać paznokciem,
  • 89 – dojrzałość pełna: ziarniaki trudne do podzielenia paznokciem.
BBCH 9 zamieranie
  • 92 – dojrzałość martwa: ziarniaki są bardzo twarde, nie można wbić w nie paznokcia.

2. Użyj wilgotnościomierza, pamiętaj o kalibracji

Aby precyzyjnie określić wilgotność ziarna, a co za tym idzie gotowość do zbioru, warto zaopatrzyć się w mobilne urządzenie pomiarowe. Dokładny wynik otrzymamy jedynie, wtedy kiedy skalibrujemy urządzenie. Aby otrzymać wiarygodny wynik, pamiętajmy o:
  • wybraniu reprezentatywnej, czystej próbki, która nie będzie zanieczyszczona łuskami.

3. Deszcz opóźnia żniwa?

Do rozpoczęcia żniw potrzebna jest nie tylko odpowiednia dojrzałość ziarniaków, ale też pogoda. Jeżeli ziarno zbliża się do odpowiedniej fazy, a zagraża nam deszcz, młócenie powinno się wykonać przez spodziewanymi opadami. Możemy tak postąpić, jeżeli zebrany plon zostanie od razu wentylowany. Taki system wentylacji i suszenia, powinien zmniejszyć poziom wilgotności ziarna do 14%.

4. Dojrzałość słomy

Przygotowując się do zbiorów, warto zwrócić uwagę również na dojrzałość słomy. Niedojrzała słoma może prowadzić do problemów podczas młócenia kombajnem, a także powoduje zwiększenie zużycia paliwa.

5. Regulacja kombajnu i różne klasy gleby

Jeżeli mamy do czynienia z polami o różnej jakości gleby lub odmianach o różnych terminach dojrzewania, pamiętajmy o odpowiednim wyregulowaniu kombajnu. Jeżeli tego nie zrobimy, możemy spodziewać się strat w polonie.


Bernat Patrycja
źródło: agrarheute
fot: Dawid Konieczka
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. listopad 2023 19:56