StoryEditor

ASF znów w Wielkopolsce!!! Ciężki rok dla producentów świń z powiatu poznańskiego

Dzisiaj informowałam o dwóch kolejnych ogniskach i właśnie pojawiła się informacja o jeszcze kolejnych. Wielkopolska nie pozbyła się czerwonej strefy z ubiegłego roku, a wirus znów naciera na gospodarstwa.
10.06.2024., 15:09h

Afrykański pomór świń rozszalał się na dobre. W zeszłym tygodniu pojawiło się pierwsze ognisko ASF, dziś informowaliśmy o kolejnych dwóch. Dziś pojawiła się informacja o następnych, czyli na dziś jest ich już 5 w tym roku. Czerwiec to specyficzny miesiąc pod względem aktywacji wirusa. Znów liczba ognisk rośnie jak grzyby po deszczu. 

image

Ognisko ASF w woj. warmińsko-mazurskim i woj. zachodniopomorskim!

Ognisko w Długiej Goślinie

Hodowcy z tej okolicy wyczekiwali zdjęcia czerwonej strefy, która od utrzymała się tam od zeszłego roku, niestety nic z tego. Wirus wrócił do tamtejszych chlewni. 

Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Wielkopolsce poinformował o wyznaczeniu kolejnych dwóch ognisk. 

Zgodnie z kolejnością mapy GIW zapewne będzie to ognisko numer 4 i 5 (wyznaczono je 7.06.2024). Obydwa gospodarstwa znajdują się w miejscowości Długa Goślina w woj. wielkopolskim. W jednym z nich utrzymywano 34 świnie, w drugim 101 świń. 

W ubiegłym roku Wielkopolscy hodowcy trzody chlewnej z powiatu poznańskiego z okolicy Murowanej Gośliny w związku z pomorem stracili świnie w 8 gospodarstwach (około 900 szt.). Nie są powszechnie udostępnione dane dotyczące gospodarstw w okolicy, więc świń mogło być znacznie więcej. 

Sytuacja rozwija się bardzo dynamicznie, więc warto już dziś sprawdzić bezpieczeństwo swojej chlewni. 

 

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. czerwiec 2024 16:29