StoryEditor

Ognisko ASF w woj. warmińsko-mazurskim i woj. zachodniopomorskim!

Na mapie GIW niedługo po wyznaczeniu pierwszego ogniska pojawiły się dwa kolejne punkty. Niestety rozsiane po Polsce, co oznacza niemałe kłopoty dla tamtejszych rolników...
10.06.2024., 09:19h

Niedawno, bo zaledwie 5 dni temu informowaliśmy o pierwszym ognisku ASF, które wyznaczono w miejscowości Zadębce w powiecie hrubieszowskim w woj. lubelskim w małym stadzie świń. Utrzymywano tam 10 świń. 

image

Pierwsze ognisko ASF w tym roku!

Dwa kolejne ogniska

Na mapie ASF Głównego Inspektoratu Weterynarii pojawiły się dwa kolejne ogniska. 

  • 2. ognisko ASF wyznaczono w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie iławskim w miejscowości Sobiewola (146 świń)
  • 3 ognisko ASF wyznaczono w woj. zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim, w gminie Stare Czarnowo w miejscowości Nieznań (36 świń). 

Ognisko ASF w miejscowości Nieznań

- Ognisko wyznaczono w miejscowości Nieznań, w gminie Stare Czarnowo. W gospodarstwie utrzymywano 36 świń (2 maciory, 26 tuczników i prosięta). Najbliższe gospodarstwo znajduje się w promieniu 9 km od ogniska, a reszta gospodarstw znajduje się w dalszej odległości. Są to gospodarstwa nieliczne i ekstensywne, więc ryzyko rozprzestrzenienia nie jest wysokie -  informuje topagrar.pl dr n. wet. Maciej Prost, Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Szczecinie. W ubiegłym roku ze względu na duże zagęszczenie populacji dzików i problemu dot. ASF w tej okolicy ustanowiono zakaz wstępu do lasu. Został on utrzymany częściowo, poza szlakami turystycznymi.

– W woj. zachodniopomorskim jest największa liczba dzików w kraju, jest ich więcej nawet niż w woj. pomorskim czy lubuskim. Problem jest poważny, a presja wirusa w środowisku jest bardzo duża – podkreśla Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Szczecinie. Zaznacza, że współpraca z łowczymi okręgowymi i Dyrekcjami Lasów Państwowych układa się dobrze, jednak jest jedno nadleśnictwo, z którym WIW w Szczecinie nie może dojść do porozumienia w sprawie zwalczania ASF i odstrzału dzików. 

– W początkowej fazie odstrzałów sanitarnych rzeczywiście liczba dzików odstrzelonych, nawet tych w planie łowieckim była olbrzymia. W tej chwili sukcesywnie spada i nie jest to do końca zgodne z populacją dzików - podaje dr n. wet. Maciej Prost.

Ognisko ASF w Sobiewoli 

W powiecie iławskim sytuacja wygląda znacznie poważniej. Po pierwsze ognisko wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 146 świń w cyklu zamkniętym (lochy, knury, tuczniki i warchlaki), ale również gospodarstwo znajduje się niestety w centrum trzodowego zagłębia. 

Jak poinformowała naszą Redakcję lek. wet. Dorota Daniluk Zastępca Warmińsko-Mazurskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii​ w dniu stwierdzenia ogniska (7.06.2024) w obszarze zapowietrzonym były cztery stada (316 świń), a w obszarze zagrożonym na terenie woj. warmińsko-mazurskiego 43 stada (13 tys. świń). Obszar dotknięty ASF niestety obejmie również woj. kujawsko-pomorskie i woj. pomorskie. 

- W woj. warmińsko-mazurskim właśnie w powiecie iławskim jest najwięcej świń - podkreśla lek. wet. Dorota Daniluk. Na dzień wyznaczenia ogniska podjęto decyzję o prewencyjnym zlikwidowaniu dwóch stad świń utrzymywanych na własny użytek w najbliższej odległości od ogniska. 

image
W Polsce wyznaczono już 3 ogniska ASF
FOTO: GIW

W kraju ASF szaleje także w lasach, gdyż wyznaczono już 870 przypadków u dzików. 

Pierwsze ognisko w Niemczech

Instytut Friedricha Löfflera potwierdził ognisko afrykańskiego pomoru świń w tuczarni w powiecie Vorpommern-Greifswald. Pisaliśmy o tym w miniony czwartek. 

image

Pierwsze ognisko ASF potwierdzono również w Niemczech

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. czerwiec 2024 03:52