StoryEditor

Jak muzyka wpływa na świnie? Trwają badania belgijskich naukowców

Flamandzki rolnik próbuje dowieść, że świnie reagują na muzykę. Co więcej, mają także swoje preferencje muzyczne. Choć teza rolnika wywołuje uśmiech na twarzy, to została przyjęta przez zespół badaczy z Belgii, którzy przyznają, że niektóre dźwięki wpływają na zachowanie zwierząt i możliwe, że muzyka może mieć ten sam efekt. Jakiej muzyki świnie nie lubią, a jaka sprawia im radość?
07.08.2022., 17:08h

Flamandia: Farmer przeprowadził "eksperyment" na świniach

Rolnik z Flamandii, Piet Paesmans, podczas jednej z powolnych sesji inseminacji zauważył, że jego świnie zaczęły reagować na śpiewaną przez niego piosenkę. Jak mówi gospodarz, lochy stały się nagle nadzwyczaj podekscytowane i zaczęły machać ogonami. — Pomyślałem, że szkoda tego przepuścić, powinniśmy spróbować również z innymi świniami — powiedział Paesmans Reutersowi.

Jakiej muzyki nie lubią świnie?

Wtedy rolnik, uwzględniając różne pory dnia, postanowił stworzyć specjalną playlistę. Jak opowiada, energiczną muzykę włącza, gdy chce, żeby świnie były aktywne, a na dobranoc kołysanki.

— Największe hity to wesołe piosenki taneczne. Wtedy zwierzęta naprawdę zaczynają merdać ogonami, a kiedy melodia jest bardzo dynamiczna, tańczą w kółko i figlują — mówi Paesmans prowadzący swoją farmę w regionie między Brukselą a granicą z Holandią. Z przeprowadzonych przez niego doświadczeń wynika, że świnie nie lubią tak mocnej muzyki, jak choćby rock.

Belgijscy badacze badają wpływ muzyki na trzodę chlewną

Rolnik o swoim eksperymencie opowiedział zespołowi badaczy z Belgii, którzy zainteresowali się sprawą i zdobyli 75 000 euro ze środków Unii Europejskiej i belgijskiego regionu Flandrii. Pieniądze te pozwolą sfinansować badania.

Jak tłumaczy koordynator projektu, Sander Palmans, niewiele wiadomo na temat reakcji świń na muzykę, lecz doświadczenie Paesmansa jest zgodne z istniejącą już wiedzą na temat wpływu hałasu na zwierzęta w ogóle.

— Nie ma wątpliwości, że niektóre dźwięki mają wpływ na zwierzęta. Jest naprawdę możliwe, że muzyka może mieć ten sam efekt – przyznał badacz. Jak dodał, muzyka to prawdopodobnie także sposób na nudę, która u zwierząt jest ściśle powiązana ze stresem.

Czy muzyka może być wykorzystana w przemyśle wieprzowiny?

Odkrycia mogą więc mieć praktyczne rezultaty dla przemysłu, ponieważ stres zwierząt wpływa bezpośrednio na jakość mięsa.

— Najlepszy sportowiec musi być sprawny fizycznie i psychicznie. Tak jest również ze świniami. Kiedy są już ubite, widać, czy były pod wpływem zbytniego stresu. To bardzo ważne dla jakości mięsa wieprzowego — zawraca uwagę flamandzki rolnik. Wyniki badań mają pojawić się do końca roku.

opr. Justyna Glapiak na podst. Reuters

zdj. envatoelements

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. lipiec 2024 03:45