StoryEditor

Ostatni Mohikanie na Opolszczyźnie? Producenci świń rezygnują

Tragiczna sytuacja producentów świń jest powodem coraz częstszych spotkań rolników i próbą wołania o pomoc. Tym razem dyskusja o tym, co można jeszcze zrobić, aby zatrzymać rozprzestrzeniający się ASF odbyła się w Naczęsławicach w województwie opolskim w jednym z gospodarstw.
28.02.2022., 15:02h

- Jesteśmy ostatnimi Mohikaninami. Za chwilę nie będzie polskiej hodowli świń. W tym roku wielu z producentów zrezygnowało z hodowli, zostali nieliczni, ale nie wiadomo jak długo dadzą radę dokładać do interesu. Sam jestem hodowcą i nie robię tego z przymusu, ale czasy są takie, że nie wiem czy utrzymam świnie do emerytury, a zostały mi jeszcze ponad dwa lata – mówił podczas spotkania Rajnhold Windisch, sołtys Naczęsławic.

Zdaniem Karola Treffona, wiceprezesa Opolskiej Izby Lekarsko-weterynaryjnej tak tragicznej sytuacji nie było od 70 lat. Pogłowie świń się kurczy na potęgę. W zeszłym roku codziennie 100 gospodarstw likwidowało produkcję świń.

- Gospodarze za bardzo trudną pracę przy zwierzętach dostają bardzo niskie wynagrodzenie, które jest poniżej opłacalności. Ta sytuacja trwa od 2 lat i się pogłębia – mówił Treffon.

Michał Tajchman, rolnik z Wróblina, utrzymujący stado 50 loch w cyklu zamkniętym, podkreślał, że sytuacja jest katastrofalna. Przy stale rosnących kosztach produkcji hodowla jest nieopłacalna. Jego zdaniem rolnicy dokładają ze swojej kieszeni, przeznaczając na ten cel resztki oszczędności.

- Pozostali najwytrwalsi, u których produkcja świń jest tradycją i zamiłowaniem. Liczą, że coś się poprawi, aczkolwiek rozprzestrzeniający się afrykański pomór świń i idące za nim obostrzenia dobijają rolników. Nie ma co ukrywać, że na naszym terenie świnie są z reguły utrzymywane w budynkach poprzerabianych i modernizowanych, a nie w nowych fermach pobudowanych w polu od zera, którym łatwiej jest spełnić narzucane odgórnie wymogi bioasekuracij. To tylko pogłębia problem tych, którzy jeszcze zostali przy produkcji świń – mówił Tajchman.

Tekst Anna Kurek
Film dr Mariusz Dróżdż

Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
08. grudzień 2023 23:35