StoryEditor

Produkcja świń: pogłowie kurczy się w zastraszającym tempie

Nie ma miesiąca, kiedy nie słyszelibyśmy, że produkcja świń w Polsce się kurczy. Spada nie tylko liczebność pogłowia, ale również druzgocąco obniża się liczba stad trzody chlewnej. Obecnie mamy ich już tylko 54 tysiące.
28.04.2023., 10:04h

Statystyki w produkcji świń lecą na łeb, na szyję. Zgodnie z danymi, które otrzymaliśmy z ARiMR mamy już niecałe 54 tys. gospodarstw utrzymujących około 8,3 mln świń. Kurczy się nie tylko pogłowie trzody chlewnej, ale też bezustannie zmniejsza się liczba stad świń.

Na początku kwietnia mieliśmy w Polsce tylko 3744 gospodarstwa, które zgodnie z danymi ARiMR miały powyżej 500 świń. W gospodarstwach tych znajduje się blisko 6 mln świń, a więc odpowiadają one za około 70% krajowej produkcji.

W statystycznym polskim stadzie utrzymywanych jest 155 świń. Tradycyjnie największą liczbę zwierząt notujemy w Wielkopolsce, gdzie utrzymywanych jest już tylko 2 mln świń w 14 tys. gospodarstw. Drugie miejsce należy do Mazowsza – 1,2 mln świń. W pozostałych województwach liczba trzody spadła poniżej miliona.

Najmniej świń utrzymywanych jest w Małopolsce – blisko 97 tys. i w województwie podkarpackim – 96 tys. Najmniej, bo tylko 277 stad jest w województwie lubuskim.

Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 12:14