StoryEditor

Rosja inwestuje miliardy w fermy świń w Chinach

Rosyjski holding rolniczy RusAgro wznowił warty 5 mld dolarów projekt budowy kilku dużych ferm trzody chlewnej w chińskiej prowincji Qingdao, wstrzymany w ubiegłym roku z powodu pandemii Covid-19.
06.07.2021., 13:07h

Jak poinformował dyrektor generalny RusAgro, Maxim Basov, obecnie firma planuje wznowić negocjacje z Chinami i zainicjować budowę ferm.

– Rozmowy z chińskimi partnerami w sprawie projektu zostaną nawiązane, gdy tylko poprawi się sytuacja epidemiologiczna – podkreślił.

Rosja już od dawna walczy o eksport wieprzowiny do Chin. Pomimo wszelkich starań, jakie władze rosyjskie włożyły, aby nawiązać na tym polu współpracę, okazały się nieskuteczne. Lokalni eksperci uważają, że szanse na to, że Chiny otworzą swój rynek dla rosyjskiej wieprzowiny dramatycznie spadły po tym, jak afrykański pomór świń został zarejestrowany na rosyjskim Dalekim Wschodzie w 2019 roku.


2 razy więcej wieprzowiny

Jak zapowiedział Basov w ubiegłym roku, długoterminowym celem RusAgro jest uczynienie Chin swoim głównym rynkiem zbytu. Firma oczekiwała, że dzięki nowej inwestycji w Chinach będzie sprzedawać 2 razy więcej wieprzowiny niż w Rosji.

RusAgro posiada zdolności produkcyjne na poziomie 308 tys. ton żywca wieprzowego. Już wcześniej firma przedstawiła plany zwiększenia tej liczby nawet do 1 mln ton, wykorzystując sprzedaż na rynkach zagranicznych.


Stać się globalnym graczem

Yuri Kovalev, dyrektor generalny Rosyjskiego Związku Producentów Wieprzowiny (RUPP), powiedział lokalnemu magazynowi „Agroinvestor”, że RusAgro ma wszystko, co potrzebne, aby zrealizować ten projekt.

– Hodowla świń w Chinach rozwija się szybko po epidemii ASF, zmieniając swój kształt – duże gospodarstwa zastępują małe firmy rodzinne. To jest główny powód, dla którego Chiny stały się atrakcyjnym rynkiem dla RusAgro – mówi Kovalev.

– Rynek chiński jest olbrzymi, a potencjał inwestycyjny w tamtejszym przemyśle trzody chlewnej jest ogromny. Do tej pory RusAgro inwestowało głównie w Rosji. Jednak firma odnosi tak duże sukcesy, że już wkrótce może stać się graczem globalnym w branży wieprzowej – dodaje.


Solidne wyniki finansowe

W pierwszym kwartale 2021 roku zysk netto RusAgro osiągnął 6,5 mld rubli (900 mln USD), w porównaniu z 3,5 mld rubli (400 mln USD) w tym samym okresie ubiegłego roku.

Przychody firmy osiągnęły poziom 49,9 mld rubli (650 mln USD), co oznacza wzrost o 52% w porównaniu z 2020. Świetne wyniki finansowe firma odnotowała nie tylko w sektorze mięsnym, ale również w sektorach zboża i cukru.

Źródło: www.pigprogress.net
Fot. Twitter

Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. grudzień 2023 11:52