StoryEditor

Rynek świń: Wreszcie podwyżki! Czy jest szansa na kolejne?

Po ponad miesiącu stagnacji na rynku wieprzowiny, w ostatnią środę, VEZG dał sygnał do podwyżki. Wprawdzie cena tucznika w Niemczech oficjalnie wzrosła o 3 eurocenty/kg wagi poubojowej, to jednak zawsze coś.
14.03.2019., 13:03h
U nas skupujący także podnieśli cenniki, jednak znacznie bardziej ochoczo podnosili ceny minimalne, niż te najwyższe płacone za największe partie tuczników. Przykładowo pośrednicy w ostatnich dniach (niektórzy jeszcze przed podwyżką VEZG) podnieśli ceny bazowe lokalnie nawet o 0,2 zł/kg żywca, to już w przypadku cen maksymalnych wzrosty ograniczyły się do 12-15 groszy/kg żywca. Tym sposobem, gdy za Odrą ceny minimalne wynoszą już ponad 6 zł/kg w klasie E (6,15 zł/kg), tak u nas po ostatnich podwyżkach zaczynają się ocierać o 5,5 zł/kg w klasie E.

Gdyby przy stosowanym do ostatniej jesieni mechanizmie rozliczeń w oparciu o cenę niemiecką wyliczyć cenę dla polskiego rynku powinna ona wynieść ok. 5,93 zł/kg w klasie E, a cena żywca sięgałaby 4,7 zł. Niestety na takie wyrównanie raczej szans nie ma. Skupujący niedawno skutecznie powiększyli różnice między ceną krajowa i niemiecką, a teraz jakby nigdy nic jako podstawowy powód do zmiany stawki za świnie podają notowania na giełdzie VEZG, jednocześnie zapominając, że jeszcze niedawno przy stabilnej cenie za Odrą u nas w kraju na potęgę dołowali ceny. Oczywiście tłumaczyli to dużą p...
Pozostało 44% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Bromberek
Autor Artykułu:Jan Bromberek

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. grudzień 2023 22:08