StoryEditor

Rynek tuczników: ceny zbliżone do historycznego maksimum!

Ceny świń u naszych zachodnich sąsiadów w ostatnią środę wzrosły. Tym samym zbliżyły się do historycznego maksimum zanotowanego 4 grudnia ubiegłego roku.
27.02.2020., 12:02h
Ostatnia podwyżka do 2,02 euro/kg w klasie E to już tylko o 1 eurocent mniej niż było to na początku grudnia 2019 roku. U nas jednak skupujący już nie przekładają jeden do jednego niemieckich podwyżek. Tydzień temu, gdy świnie podrożały o 5 eurocentów nasi skupujący podnieśli cenniki przeciętnie o 15 gr/kg wagi poubojowej i 10 gr/kg żywca. W tym tygodniu jest podobnie. Wzrost o 4 eurocenty wywołał podwyżki o maks. 10 gr/kg żywca. Do tego zakłady przy takich stawkach i wcale niewygórowanej podaży tuczników nie są zbyt chętne do zakupów, szczególnie jeśli dostawcy żądają wyższych stawek.

U naszych zachodnich sąsiadów z kolei mówi się o utrudnieniach w handlu z Chinami w związku z epidemią koronawirusa, jednak niska podaż tuczników determinuje podwyżki. Eksporterzy do tego liczą na stopniowe regulowanie sytuacji w Państwie Środka co może się wiązać z kolei w niedługim czasie z koniecznością wzmożonych wysyłek mięsa do tego kraju. Wszystko to obecnie napędza spiralę cen żywca wieprzowego. jbr

Zobacz wszystkie ceny świń - aktualne notowania cen skupu tuczników

Pozostało 10% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Bromberek
Autor Artykułu:Jan Bromberek

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. grudzień 2023 18:10