StoryEditor

Rynek tuczników: są obawy o stabilizację

Na rynku świń na szczęście nic złego się nie wydarzyło, choć jeszcze na początku tego tygodnia powszechna była opinia o obniżeniu stawek w Niemczech. Nic jednak takiego się nie stało.
06.02.2020., 14:02h
Wczoraj VEZG utrzymało stawkę za tuczniki na poziomie 1.85 euro/kg w klasie E czyli blisko 8 zł/kg wagi poubojowej. Natomiast w licytacjach na tzw. małej giełdzie widać niezły popyt na tuczniki czego odzwierciedleniem jest trend wzrostowy – obecnie transakcje na ISW wyceniane są średnio na 1,92 euro/kg w kl. E. Z kolei obawy o spadki cen wynikają z sytuacji w Chinach, a konkretnie o cały czas nieopanowaną epidemię koronawirusa. Ograniczenia transportowe w tym kraju miały więc negatywnie odbić się na zamówieniach na europejskie mięso. Na razie tego nie widać, choć jeszcze kilka tygodni temu mówiło się, że ceny w lutym będą przynajmniej takie same jak w grudniu, a do tego poziomu jeszcze brakuje.

Stawki za żywiec nie przekraczają 6,1 zł/kg, a w połowie grudnia było to nawet 6,4 zł/kg żywca. Oby zatem były to dla rynku wieprzowiny jedyne konsekwencje trudnej do opanowania epidemii. jbr

Zobacz wszystkie ceny świń - aktualne notowania cen skupu tuczników

Pozostało 10% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Bromberek
Autor Artykułu:Jan Bromberek

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. grudzień 2023 22:37