StoryEditor

Rynek tuczników: ceny ani drgną

Na rynku tucznika bez zmian. W Niemczech ceny od wielu tygodni ani drgną, choć VEZG już prawie miesiąc temu w swoim komentarzu wskazywała na to, że rynek się zrównoważył, a nowe zamówienia z Chin powinny wpływać na wzrosty cen.
10.09.2020., 15:09h

Na razie nic z tego się nie sprawdziło, a na dodatek w naszym kraju brak wzrostów cen, za Odrą jest przyczynkiem do spadków cen. Nie inaczej było w tym tygodniu. Po piątkowej i wtorkowej małej giełdzie ISW, gdzie znowu nie sprzedał się żaden tucznik, niektóre krajowe ubojnie obniżyły cenniki o kolejne 10 gr/kg wagi poubojowej – zdarza się, że stawki za klasę E w naszym kraju spadają poniżej 6 zł/kg w klasie E.

Przeważnie jednak tuczniki są rozliczane według stawki 6,10 do 6,2 zł/kg w klasie E co przy dobrych parametrach rzeźnych da cenę żywca w granicach 4,7 do maks. 4,8 zł/kg netto. Natomiast ceny skupowe za małe partie tuczników oscylują wokół 4,1 zł/kg netto. Natomiast ceną bazową u naszych zachodnich sąsiadów niezmiennie jest 1,47 euro/kg w klasie E co daje ok. 6,5 zł/kg w klasie E i 5,15 zł/kg żywca plus premie, a te w Niemczech wynoszą od 5 do 9 eurocentów/kg wagi poubojowej. jbr

Zobacz aktualne notowania cen skupu tuczników!

Pozostało 10% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Bromberek
Autor Artykułu:Jan Bromberek

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 07:51