StoryEditor

Sprawa zatrzymania piotrkowskich rolników trafi do Rzecznika Praw Obywatelskich!

PSL złożyło wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich ws. zatrzymania piotrkowskich rolników. Według przedstawicieli partii jest to jedyna nadzieja dla hodowców. 
15.12.2021., 11:12h

- Chcemy, by rzecznik (przyp. red.) dokonał sprawdzenia tej sytuacji wykorzystując Krajowy Mechanizm Prewencji Tortur. Dlaczego potraktowano ich jak gangsterów? Może mieć to związek z głośnymi, antyrządowymi protestami rolników z województwa łódzkiego. Należy to wyjaśnić – mówił w Sejmie poseł PSL, Stefan Krajewski.

7 i 8 grudnia na terenie powiatu piotrkowskiego policja zatrzymała 27 rolników zajmujących się hodowlą trzody. Zostali zakuci w kajdanki i doprowadzeni do prokuratury, oskarżono ich o wykonanie telefonu do urzędowego lekarza weterynarii w sprawie o wystawianie świadectwa zdrowia dla swoich zwierząt. Według PSL rolników potraktowano jak gangsterów.

– Uważamy, że zastosowane przez policję środki nie były adekwatne do sytuacji. Przypominam, chodziło o świadectwa zdrowia zwierząt. To standardowa procedura, którą do niedawna robili nawet sołtysi – dodał poseł Dariusz Klimczak. Według posłów sprawą rolników z powiatu piotrkowskiego nikt z rządu się nie interesuje.

– Minister rolnictwa, który powinien być ich rzecznikiem bezczynnie rozkłada ręce, przewodniczący komisji rolnictwa z PiS też nabrał wody w usta. Nie ma żadnych wyjaśnień. Nikt nie rozmawia z ministerstwem odpowiedzialnym za służby, które przeprowadziły tę interwencję – mówił poseł PSL. Według ludowców sytuacja na rynku trzody chlewnej jest bardzo trudna, a w kontekście ASF rolnicy potrzebują realnej pomocy.

– Nie rozstrzygamy o winie ws. piotrkowskich rolników. Tym zajmą się odpowiednie instytucje. Domagamy się jednak ludzkiego spojrzenia na tę sytuację. Dlatego zwracamy się do niezależnego organu konstytucyjnego, jakim jest RPO, o zbadanie sprawy – dodał Jarosław Rzepa.


Posłowie PSL twierdzą, że brutalność zatrzymania i brak reakcji ze strony rządu na zdarzenie może mieć związek z głośnymi, antyrządowymi protestami rolników z województwa łódzkiego.

– W sprawie piotrkowskich rolników jest jeszcze jeden wątek. Pochodzą oni z terenów, które najmocniej sprzeciwiały się polityce rolnej PiS. Czy to kara za ich opór? Taki sam los może spotkać inne protestujące grupy. Pamiętajmy o tym – podsumował poseł PSL, Dariusz Klimczak.

Jeśli jeszcze nie znasz całej sytuacji związanej z zatrzymaniem grupy piotrkowskich rolników, zajrzyj TUTAJ, a dowiesz się o, co dokładnie zostali oskarżeni producenci.

oprac. dkol na podst. inf. prasowej PSL

fot. poglądowe

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. maj 2024 13:03