StoryEditor

Agritechnica 2019: Nowe maszyny z Unii w Hanowerze

Bizon 16 - jednoosiowa przyczepa technologiczna, a także Fenix GS – siewnik do trawy to najważniejsze z nowości krajowego producenta w trakcie zakończonych przed tygodniem targów Agritechnica w Hanowerze.
22.11.2019., 15:11h

Nowa przyczepa przeładowcza Bizon 16 to odpowiedź na potrzeby średnich i większych gospodarstw, gdzie transport ziarna z kombajnu do przyczep znajdujących się na uwrociach pola może przyspieszyć żniwa nawet o 30% – podkreśla producent. Wszystko to dzięki lepszemu wykorzystaniu kombajnów zbożowych, które nie muszą zatrzymywać się na czas opróżniania zbiornika. Przyczepa może być stosowana do transportu ładunków takich jak: zboża, kukurydza, rzepak, ziarna słonecznika czy nawozy granulowane. Skrzynia ładunkowa w nowym wozie przeładowczym Bizon 16 ma pojemność 16 m3 i osadzona jest na ramie dolnej, gdzie zastosowano układ ważenia towaru. Bazuje on na czterech czujnikach i umożliwia ewidencję przeładowywanego ziarna z dokładnością do 20 kg oraz wydruk wyników.

W dnie skrzyni umieszczono dwa podajniki ślimakowe transportujące ziarno. 
 Ślimaki mają zmienny skok, co zapobiega zapychaniu się materiału w czasie wyładunku i umożliwia równomierny transport zbieranego ziarna z tylnej części do rury wyładowczej. Zastosowany tu pionowy podajnik ślimakowym napędzany jest bezpośrednio z WOM ciągnika poprzez przekładnię kątową. Napęd ślimaków poziomych może zostać rozłączony za pomocą sprzęgła uruchamianego hydraulicznie. Dzięki temu możliwe jest opróżnianie przenośnika wyładowczego nawet wtedy, gdy skrzynia ładunkowa nie jest jeszcze pusta.

W czasie targów Unia zaprezentowała również nowy siewnik Fenix Grass 1000/3 przeznaczony do wysiewu i podsiewu trawy. Maszyna o szerokości roboczej 3 m ma pneumatyczny system dozowania nasion, w którym za napęd wentylatora odpowiada silnik hydrauliczny zasilany z hydrauliki ciągnika. Zapotrzebowanie na olej hydromotoru to 24 l/min. Siewnik wyposażony jest w uniwersalny aparat wysiewający z rozdzielaczem nasion, umieszczonym wewnątrz zbiornika o pojemności 1000 litrów. Pod zbiornikiem nasion znajdują się dwa rzędy redlic jednotalerzowych o średnicy 405 mm.

W dwóch rzędach umieszczono 32 redlice w rozstawie 90 mm, natomiast rozstaw między pierwszym, a drugim rzędem redlic wynosi 600 mm. Wszystkie redlice zabezpieczone są przez trójkątne amortyzatory gumowe (4 sztuki/redlicę). Nacisk jaki wywiera każda z redlic sięga 90 kg. Za redlicami znajduje się wał gumowy o średnicy 500 mm wyposażony w belkę skrobaków. Siewnik ma również dodatkowe obciążniki o łącznej masie 420 kg, oświetlenie drogowe oraz podest załadunkowy. Masa siewnika z dodatkowym obciążeniem wynosi 2950 kg, natomiast zapotrzebowanie na moc to około 140 KM. Nad prawidłowym przebiegiem siewu czuwa komputer.

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. marzec 2024 08:50