StoryEditor

Produkcja w Niemczech staje się nieopłacalna. BASF przeniesie się do Chin?

Jedna z największych firm chemicznych – BASF wkrótce może przenieść swoją produkcję do Chin, ponieważ w Niemczech wydaje się już nieopłacalna.
06.06.2024., 11:01h

Coraz większa biurokracja, rygorystyczne przepisy dotyczące ochrony środowiska, nie uderzają tylko w rolników, ale również w firmy, co wpływa bezpośrednio na wzrost cen produkcji.

Zobacz także: Ceny nawozów w czerwcu będą jeszcze niższe? AKTUALNE ceny saletry, RSM i wapna

BASF przeniesie się do Chin?

Dlatego też coraz więcej firm, jak informuje portal agrarheute, postanawia zmienić swoją lokalizację i opuszcza Niemcy.

- W ostatnich dniach pojawiły się doniesienia z Focusa, Berliner Zeitung i Tagesschau, że największy na świecie koncern chemiczny BASF również planuje zmniejszyć produkcję w Niemczech i przenieść ją do Chin. Według własnych oświadczeń firma chemiczna osiągnęła w zeszłym roku zyski wszędzie, z wyjątkiem Niemiec. Kierownictwo BASF postrzega wysokie koszty energii i biurokrację w Niemczech jako dwa główne powody, dla których firma nie jest już tak rentowna, jak wcześniej – podaje agrarheute.

W Chinach bardziej się opłaca

Koszty energii w Chinach są niższe niż w Niemczech, to samo tyczy się biurokracji, a także fakt, że kraj ten jest największym rynkiem chemicznym na świecie.

- Do 2030 roku Chiny będą odpowiadać za prawie trzy czwarte światowego wzrostu produkcji chemicznej – podaje Berliner Zeitung.

image

Kalendarz imprez polowych! Te daty warto zapisać

Zamknięcie fabryk BASF w Niemczech

Jeżeli BASF zdecyduje się na taki ruch, spowoduje to zamknięcie fabryk w Niemczech. W samym Ludwigshafen zostanie zamkniętych aż 11 zakładów. Na ten moment w Chinach BASF posiada jeden zakład w Nanijng, kolejna inwestycja za prawie 10 miliardów euro ma powstać w Zhanjiang.

 

Bernat Patrycja

Źrodło: Agrarheute

Fot: canva

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. czerwiec 2024 10:02