Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

PKN Orlen zacznie skupować kukurydzę na bioetanol?

Obrazek

O pilne wprowadzenie interwencyjnego skupu kukurydzy od rolników, w celu zagospodarowania tego ziarna przez PKN Orlen do produkcji bioetanolu, wystąpił do szefa resortu rolnictwa zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Karol Pomeranek12 stycznia 2023, 17:04
Import kukurydzy z Ukrainy do Polski doprowadził do destabilizacji krajowego rynku – czytamy we wcześniejszym stanowisku Lubelskiej Izby Rolniczej. – Polska miała być krajem tranzytowym. Tymczasem kukurydza ukraińska wjechała do naszego kraju i zalega w magazynach.

„Punkty skupu nie były zainteresowanej zakupem kukurydzy”

W ocenie Krajowej Rady Izb Rolniczych, sytuacja rolników jest dramatyczna, a kukurydza stoi na polach do chwili obecnej, bo w bieżącym roku gospodarczym nie było możliwości jej sprzedaży. 

– W naszym kraju tego ziarna było tak dużo, że punkty skupu nie były zainteresowanej jej zakupem ze względu na duży import z Ukrainy. Jeśli obecne warunki pogodowe utrzymają się, to ziarno z dnia na dzień będzie coraz gorszej jakości, co w konsekwencji może doprowadzić do jego porażenia przez patogeny grzybowe, mykotoksyny. Intensywne opady śniegu, a obecnie deszczu nie pozwalają jej wykosić.

„Wzmocnić w Polsce inwestycje w zakłady przetwarzające kukurydzę na bioetanol” 

Jakie rozwiązanie w takiej sytuacji proponuje rolniczy samorząd? Postuluje, by zagospodarowaniem takiej kukurydzy do produkcji bioetanolu zajęła się spółka Orlen

– Takie rozwiązanie może częściowo zmniejszyć zależność naszego kraju od ropy naftowej, a rolnikowi przynieść nie tylko zwrot kosztów poniesionych na uprawę, ale też należny dochód. Naszym zdaniem należy wzmocnić w Polsce inwestycje w zakłady przetwarzające kukurydzę na bioetanol. Przyniosło by to dodatkowe korzyści dla Polski, bowiem produkt uboczny z przetworzenia kukurydzy na bioetanol jest doskonałym źródłem cennej paszy w produkcji zwierzęcej, a jego produkcja może przyczynić się do zmniejszenia skali importu białka w naszym kraju – uważa KRIR.

Fot. Orlen


Picture of the author
Autor Artykułu:Karol Pomeranek
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)