StoryEditor

„Samosiewy” ziemniaków w kukurydzy

Tak naprawdę to nie do końca wiem, jak tych nieproszonych zeszłoroczniaków nazwać – samosiewy ziemniaków, a może przewrotnie – ziemniaki ozime… Faktem jest, że w tym roku na wielu polach, na których w zeszłym roku były ziemniaki w roślinach następczych pojawiły się ich samosiewy. Z Waszych relacji wynika, że problem dotyczy głównie kukurydzy.
20.05.2020., 13:05h

Jest to spowodowane coraz łagodniejszymi zimami. Również w tym roku nie było silnych mrozów, które mogłyby spowodować trwałe uszkodzenie bulw, które pozostały po zbiorze plonu głównego. Ważne jest, aby jak najszybciej zareagować, ponieważ każda taka roślin może wydać do 20 bulw potomnych. Problem polega nie tylko na tym, że konkurują one o wodę i składniki pokarmowe, ale także mogą na nich rozwijać się mszyce, które są wektorami wielu chorób wirusowych.


Będzie więcej wirusów w ziemniaku – chroń nie tylko ziemniaki!


Z motyką na słońce?

W krajowych zaleceniach trudno jest znaleźć informację na temat zarejestrowanych herbicydów, dlatego posiłkujemy się zagranicznymi zaleceniami. Badania takie prowadzone były m.in. w Niemczech w Izbie Rolniczej Dolnej Saksonii. Celem jest zapobieganie powstaniu bulw potomnych, ażeby to osiągnąć należy dążyć do likwidacji pseudo bulw matecznych. Trudno to zazwyczaj osiągnąć tylko zabiegami mechanicznymi, dlatego trzeba się wspomóc herbicydami, a i tutaj nie zawsze osiąga się efekt całkowitego ich zniszczenia. Ważne jest, aby wykonać zabieg, zanim wykształcą one bulwy potomne (najlepie...

Pozostało 65% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. marzec 2024 07:25