StoryEditor

„8 poprzednich lat zaniedbań w rolnictwie zrobiło swoje”. Siekierski o protestach rolników

W Sejmie minister rolnictwa Czesław Siekierski wypowiedział się na temat protestów rolników i jak zaznaczył, doprowadziła do nich nieudolność poprzedniego rządu. Jego zdaniem priorytetem powinno być odejście od rygorystycznych oraz kosztownych zasad Zielonego Ładu, które znacząco wpływają na ograniczenie produkcji rolniczej.
23.02.2024., 10:58h

Jednym z punktów obrad Sejmu była „Informacja Prezesa Rady Ministrów w sprawie działań rządu w związku z protestem rolników w Polsce”.

- Rolnicze protesty miały już miejsce jesienią 2023 r. i były pochodną błędów podejmowanych przez poprzednio rządzących. Rolnicy protestowali wtedy w związku z nadmiernym importem surowców rolnych z Ukrainy, spadkiem opłacalności produkcji, a także rosnącymi kosztami, w szczególności w związku ze wzrostem cen energii, nawozów oraz środków ochrony roślin – tłumaczył posłom minister rolnictwa Czesław Siekierski.

Zdaniem szefa resortu rolnictwa główne powody protestu rolników to:

  • nieracjonalne i zbyt wygórowane wymogi zielonego ładu,
  • nadmierny napływ towarów rolno-spożywczych z Ukrainy
  • spadek opłacalności produkcji rolnej.

Europejski Zielony Ład ponosi winę za rolnicze protesty

Zdaniem szefa resortu rolnictwa częściową winę za rolnicze protesty ponosi także Bruksela ze swoim sztandarowym projektem Europejskiego Zielonego Ładu.

- Założenia zielonego ładu wzbudzają protesty rolników w Polsce i Europie, gdyż oznaczają wprowadzenie ograniczeń produkcji rolnej. Komisja Europejska posunęła się za daleko, jeśli chodzi o wymogi związane z zielonym ładem. Kiedy występują zagrożenia na rynku spowodowane nadmiernym importem z Ukrainy, wysoką inflacją i wzrostem kosztów produkcji, nie można obciążać rolników dodatkowymi zadaniami, które mają przeciwdziałać zmianom klimatycznym. Dlatego konieczne jest odejście od rygorystycznych i kosztownych zasad zielonego ładu, które ograniczają produkcję rolniczą- przekonywał Cz. Siekierski.

Zobacz także: Protest rolników w Zosinie (23.02.2024). Co się dzieje na granicy? (RELACJA)

Komisja Europejska wycofała się z ograniczenia o 50% stosowania środków ochrony roślin

Ale w polityce unijnej są także małe sukcesy. Po naciskach Komisja Europejska wycofała się z ograniczenia o 50% stosowania środków ochrony roślin. Ponadto uprościła zasadę ugorowania 4% gruntów ornych, dając możliwość uprawy roślin bobowatych, motylkowych lub międzyplonów ścierniskowych. Nie będzie jednak można stosować przy ich uprawie środków ochrony roślin.

Zobacz więcej: Protesty rolników – KE się ugina! Zobacz listę ZMIAN!!

Siekierski: "W Polsce produkcja zwierzęca jest traktowana priorytetowo"

Minister Siekierski odniósł się także do pojawiających się głosów, że planowane jest ograniczane pogłowie zwierząt gospodarskich.

-  Chcę stanowczo podkreślić, że nie ma żadnych innych przepisów, które zmuszałyby rolników do ograniczenia pogłowia zwierząt. W Polsce produkcja zwierzęca jest traktowana priorytetowo. Jest duże wsparcie finansowe ze środków WPR, w ramach dobrostanu zwierząt, są dopłaty do produkcji, a także dopłaty do ras zachowawczych – mówił minister Cz. Siekierski.

Oczekujemy uproszczeń w Zielonym Ładzie

Czesław Siekierski podkreślił także, że Komisja Europejska musi zrozumieć protestujących rolników, a wszelkie pomysły na transformację klimatyczno-środowiskową muszą być przejrzyste, racjonalne, przygotowane w ścisłej współpracy z rolnikami.

- Dlatego oczekujemy od europejskiego komisarza do spraw rolnictwa przejrzystości w działaniu i jasnego zobowiązania Komisji Europejskiej do maksymalnego ograniczenia i uproszczenia wymogów zielonego ładu. To oczekiwania, które dziś wyrażają nasi rolnicy – kontynuował Siekierski.

8 poprzednich lat zaniedbań w rolnictwie zrobiło swoje

Szef resortu rolnictwa zapewnił, że będą kontynuowane rozmowy z rolnikami, a ich efektem powinno być porozumienie.

- Jednak pamiętajmy o tym, że wszystkiego nie da się naprawić z dnia na dzień, z tygodnia na tydzień czy z miesiąca na miesiąc. 8 poprzednich lat zaniedbań w rolnictwie zrobiło swoje, ale ostatnie 2 miesiące wytężonej pracy i zaangażowania przynoszą pierwsze efekty – zwrócił się bezpośrednio do rolników minister rolnictwa.

wk

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. kwiecień 2024 14:56