StoryEditor

Donald Tusk: przejścia graniczne z Ukrainą zostaną wpisane na listę infrastruktury krytycznej. Co z protestami rolników?

Podczas konferencji w KPRM Donald Tusk poinformował, że w związku z zapewniem dotarcia pomocy wojskowej i humanitarnej oraz medycznej na czas, rząd wprowadzi przejścia graniczne z Ukrainą na listę infrastruktury krytycznej. Dotyczy to także torów kolejowych i dróg dojazdowych. Co z protestami?
22.02.2024., 14:00h

- Dla mnie jest rzeczą bardzo ważną, aby strona ukraińska, nasi sojusznicy w Europie i w Stanach Zjednoczonych wiedzieli, że Państwo Polskie egzekwuje dla zapewnienia stuprocentowej gwarancji, że pomoc wojskowa sprzęt, amunicja, pomoc humanitarna medyczna będą docierały bez żadnych opóźnień na stronę ukraińską. Będziemy wprowadzali na listę infrastruktury krytycznej przejścia graniczne z Ukrainą i wskazane odcinki dróg i torów kolejowych. To będzie oznaczało także innego typu reżim organizacyjny na przejściach granicznych, na drogach dojazdowych i torach na granicę z Ukrainą i będziemy wyciągali konsekwencje tak, aby ten ruch, jeśli chodzi o sprzęt, amunicję, środki medyczne i humanitarne docierały tam bez żadnych opóźnień i zahamowani, tak aby nie było żadnych istotnych perturbacji czy kłopotów z transportami wojskowymi, ze sprzętem wojskowym, czy z pomocą humanitarną przez Polskę, czy z Polski na Ukrainę także - powiedział Donald Tusk podczas konferencji w KPRM. 

Premier dodał, że na granicy polsko-ukraińskiej przy okazji protestów polskich rolników dochodziło do sytuacji, w których są aktywne osoby, które służą propagandzie rosyjskiej i kompromitują Polskę. Z pewnością chodzi o baner na jednym z ciągników, który krążył w mediach, jednak nie będziemy przytaczać hasła, bo nie przechodzi ono przez gardło. 

Premier Tusk twierdzi, że wspiera rolników i nie ustaje w dążeniu do uzgodnienia ze stroną ukraińską warunków, z których obydwie strony będą zadowolone. Zapowiedział również, że negocjacje pomiędzy rządowe odbędą się 28 marca w Warszawie. 

- Nam dzisiaj naprawdę trzeba konkretnych propozycji, bezpiecznych dla naszego rynku i dla naszego rolnictwa, względnie chociaż bezpiecznych. To wymaga właśnie nie manifestacji, ale ciężkiej pracy. Mam nadzieję, że ją sfinalizujemy tak, aby w marcu spotkanie naszych rządów zakończyło się sukcesem - dodał na koniec Donald Tusk. 

Co to oznacza w praktyce dla protestujących rolników na przejściach granicznych?

- Ochrona infrastruktury krytycznej to wszelkie działania zmierzające do zapewnienia funkcjonalności, ciągłości działań i integralności infrastruktury krytycznej w celu zapobiegania zagrożeniom, ryzykom lub słabym punktom oraz ograniczenia i neutralizacji ich skutków oraz szybkiego odtworzenia tej infrastruktury na wypadek awarii, ataków oraz innych zdarzeń zakłócających jej prawidłowe funkcjonowanie. Jednym z elementów zarządzania kryzysowego związanego ochroną IK jest współpraca administracji publicznej. Ma polegać na wspólnych działaniach, których celem jest poprawa warunków bezpieczeństwa. Ważnym elementem zapewnienia bezpieczeństwa jest również współpraca z biznesem. Jej celem jest wypracowanie przejrzystych zasad i procedur między administracją a właścicielami samoistnych i zależnych obiektów, instalacji lub urządzeń infrastruktury krytycznej. Wynika to z faktu, iż znaczna część infrastruktury, mającej kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa państwa, znajduje się obecnie w rękach prywatnych - informuje gov.pl.

Jeżeli przejścia graniczne z Ukrainą zostaną wprowadzone na listę infrastruktury krytycznej wraz z drogami dojazdowymi i torami kolejowymi, gdzie obecnie przebywają dość często protestujący rolnicy może się okazać, że protest w niektórych miejscach nie będzie mógł się odbywać lub jego zasady będą musiały ulec zmianie. 

Liderzy protestów rolniczych, mimo wszystko wybierają się jutro do Zosina w powiecie hrubieszowskim, na protest rolniczy. Na miejscu z innymi rolnikami będzie również Wiesław Gryn, Stanisław Barna, Roman Kondrów. 

- Czekamy na przedłożenie rozwiązań naszych postulatów ze strony ministerstwa rolnictwa, premiera Donalda Tuska - mówi Stanisław Barna. 

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wyjaśnia co to oznacza

Redakcja tygodnika-rolniczego.pl poprosiła o wyjaśnienie rzecznika prasowego Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. 

W odpowiedzi rzecznik prasowy RCB poinformował, że w związku z rozszerzeniem listy infrastruktury krytycznej, ABW może wydać określone zalecenia.

- Konkretne obiekty infrastruktury krytycznej znajdują się w niejawnym wykazie. Obecnie trwają prace nad rozszerzeniem tego wykazu. Póki nie zostanie on rozszerzony, to formalnie nic nowego się nie zadziało. ​Ale w związku z tym, że od 1,5 roku mamy podniesione stopnie alarmowe, to ABW może wydać określone zalecenia takim obiektom infrastruktury krytycznej. O tym, jakie to będą zalecenia, zdecyduje ABW. To będzie zależeć od skali i rodzaju zagrożenia. Trudno teraz wskazać, jakie te zalecenia będą - wyjaśnił rzecznik prasowy. 

Oświadczenie NSZZ Solidarność RI

NSZZ RI „Solidarność" wystosowało oświadczenie w sprawie wypowiedzi premiera Donalda Tuska dotyczącej uznania przejść granicznych z Ukrainą za infrastrukturę krytyczną w związku z protestami rolników. 

- Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność" stanowczo sprzeciwia się tezom zawartym w dzisiejszy oświadczeniu Premiera rządu Polskiego Donalda Tuska i dementuje wszelkie informacje jakoby rolnicy utrudniali swoim protestem na granicy Polski z Ukrainą przejazdy transportom wojskowym i humanitarnym. 

Stanowczo oświadczamy, że pojazdy z pomocą humanitarną, pomocą wojskową oraz pojazdy typu ADR są przepuszczane przez wszystkie blokady na bieżąco, pola kolejnością i nie są nam znane przypadki blokowania takich transportów. 

Słowa Pana Premiera są niedopuszczalną manipulacją, mająca za zadanie stłumienie protestów rolniczych i odwrócenie uwagi od nieudolności rządu RP i zaniechania rozwiązań systemowych dla upadających polskich rodzinnych gospodarstw rolnych. 

NSZZ RI Solidarność oświadcza, że jako jeden z organizatorów protestów jesteśmy zobowiązani do przestrzegania prawa oraz zapewnienia bezpiecznych warunków prowadzonych działań w ramach 30 dniowego strajku generalnego rolników. Wszelkie doniesienia sugerujące inaczej są nieprawdziwe i stanowią fałszywe oskarżenia - przekazał NSZZ RI Solidarność. 

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. kwiecień 2024 17:17