Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Ceny produktów rolnych ponownie wzrosły

19.10.2018

Drukuj

Ceny produktów rolnych ponownie wzrosły

Artykuł dostępny

We wrześniu 2018 roku w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły ceny skupu większości produktów rolnych z wyjątkiem kukurydzy, ziemniaków, żywca wołowego, żywca wieprzowego oraz drobiu. W skali roku ceny skupu większości produktów rolnych były wyższe. Wyjątkiem były ceny kukurydzy, żywca wieprzowego i mleka.

r e k l a m a


         
Podobną tendencję odnotowano na targowiskach. W skali miesiąca ceny większości produktów były wyższe z wyjątkiem ceny jałówek 1-rocznych i prosiąt na chów. W skali roku odnotowano wzrost cen większości produktów. Spadły natomiast ceny żywca wieprzowego, jałówek 1-rocznych oraz prosiąt na chów.

Ceny pszenicy w skupach, we wrześniu 2018 r. kształtowały się na poziomie 80,04 zł/dt, co oznaczało wzrost w stosunku do lipca o 6,5%, natomiast w porównaniu do roku ubiegłego o 24,0%. Za żyto w skupach płacono 69,20 zł/dt, czyli o 10,5% więcej niż przed miesiącem, a na przestrzeni roku odnotowano wzrost o 28,8% . Z kolei ceny skupu jęczmienia (73,48 zł/dt) we wrześniu br. były wyższe o 6,7% niż w sierpniu i o 18,4% w stosunku do ubiegłego roku.

Polecany artykuł

Ceny ziemniaków wzrosły aż o ponad 75%!

Ceny skupu ziemniaków wyniosły średnio 33,12 zł/dt czyli taniej w porównaniu z poprzednim miesiącem o 15,1%, ale drożej w stosunku do poprzedniego roku o 19,4%. Na targowiskach ceny ziemniaków wyniosły 107,13 zł/dt czyli o 0,8% więcej niż w sierpniu i 21,2% w skali roku.

Ceny skupu żywca wołowego wyniosły we wrześniu tego roku 6,48 zł/kg, co oznacza 0,6% spadek w porównaniu z poprzednim miesiącem, ale w skali roku 2,7% wzrost. Ceny skupu żywca wieprzowego wyniosły 4,69 zł/kg, więc były niższe o 2,6% niż w sierpniu i niższe w porównaniu z rokiem ubiegłym o 11,3%. Na targowiskach za 1kg tego żywca płacono 5,21 zł, czyli więcej o 2,6% niż przed miesiącem, ale mniej o 4,4% niż przed rokiem.

Za prosięta na targowiskach płacono średnio 175,70 zł/szt. i cena ta była niższa o 6,1% w porównaniu z poprzednim miesiącem i o 7,2% niższa w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Ceny skupu drobiu wyniosły 4,05 zł/kg i były niższe w porównaniu do sierpnia o 0,4%, ale  o 4,9% wyższe niż w tym samym okresie, w roku ubiegłym.

oprac. mm, źródło: GUS


Polecane dla Ciebie:

article icon

Co się dzieje z wnioskami na modernizację gospodarstw z 2018 roku? Nie uwierzysz…

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii