StoryEditor

Coraz droższe materiały budowlane. Koszty budowy rosną z miesiąca na miesiąc

Materiały budowlane szybko drożeją, na co wpływ mają m.in. wojna, pandemia i dwucyfrowa inflacja. Jak w takie sytuacji przewidzieć koszty inwestycji budowlanych?
04.04.2022., 15:04h

Ceny materiałów budowlanych rosną dynamicznie. Jak na większość kosztów, tak i na branżę budowlaną duży wpływ ma pandemia, wojna na Ukrainie oraz cały czas rosnąca inflacja, która według Głównego Urzędu Statystycznego wyniosła 10,9% w marcu 2022 r.  

Według statystyk koszty materiałów budowlanych wzrosły silnie w 2021 roku – w grudniu ceny były o 24% wyższe niż rok wcześniej. Kolejny skok odnotowano od początku tego roku: według GUS, w porównaniu z listopadem 2021, na przełomie nowego roku we wszystkich działach budownictwa wzrosła wartość prac budowlano – montażowych, dla podmiotów budowlanych ogółem o 27,8%, wykonujących roboty budowlane specjalistycznie o 20,6%, a zajmujących się budową budynków o 17,5%.

Statystyki wskazują, że dynamika produkcji budowlano-montażowej w grudniu 2021 roku w porównaniu do roku 2015, wzrosła o 82,7%.

Drogie materiały budowlane

Według danych GUS koszty budowy 1 metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego w I kwartale 2020 roku wynosił 4567 zł, w I kw. 2021 roku wzrósł do 4944 zł, jesienią ubiegłego roku osiągnął już 5347 zł.

Według statystyk zdrożały niemal wszystkie materiały budowlane, w tym m.in. płyty OSB o 63%, izolacje termiczne o 57%, płyty gipsowo-kartonowe o 42%, dachówki oraz rynny o 24%, ściany i kominy o 23%.

Zdrożała także stal zbrojeniowa konieczna do wykonania fundamentów, której cena kształtowała się na poziomie 3-3,5 tys. zł/t, wzrastając o około tysiąc złotych w szczycie sezonu budowlanego. Tymczasem w III kwartale 2021 roku koszt stali wzrósł do 6,7 tys. zł/t, by spaść do 5,6 tys. zł w październiku i 4,4 tys. zł/t w środku zimy.

Za co płaci się najwięcej?

Według statystyk, na koszt budowy w większości wpływ mają właśnie ceny materiałów budowlanych i surowców (około 60%), w jednej czwartej na koszt inwestycji składa się robocizna. Wg obliczeń przykładowego wykonawcy budynku gospodarczego, koszt postawienia budynku w stanie surowym zamkniętym to ok. 50 tys. zł, roboty wykończeniowe to średnio kolejne 10 tys. zł, jest to koszt w systemie zleconym. Budowa w systemie gospodarczym, a więc głównie o własnych siłach, pozwoli zaoszczędzić na kosztach robocizny w 80%, co ostatecznie przekłada się na oszczędność rzędu 20 tys. złotych (całkowity koszt robót budowlanych wyniesie ok. 40 tysięcy zł). Przy minimalnych stawkach krajowych średni koszt materiałów budowlanych to ok. 30 tys. zł.

Wykonanie kosztorysu inwestycji w obecnej sytuacji gospodarczej może wiązać się z wieloma wyjątkami i marginesami błędu, bo jak wskazują eksperci, koszty będą dalej rosły z uwagi na ceny energii i surowców oraz stały wzrost inflacji.

oprac. al na podst. GUS, money.pl
fot. envatoelements

Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. listopad 2023 16:55