StoryEditor

Czy można zrobić papier toaletowy… ze słomy?

W agendzie UE znajdziemy szereg działań zmniejszających emisję dwutlenku węgla. Jednym z nich może być znalezienie alternatywnego źródła papieru toaletowego, którym może być słoma. Co dałaby taka zamiana i czy się opłaci?
18.08.2023., 12:08h

Ograniczenie emisji CO2

Papier toaletowy, jako produkt pierwszej potrzeby, produkowany jest w ogromnych ilościach, przy nakładzie wody, energii i drewna. Te nakłady można zmniejszyć, co jest celem Unii Europejskiej w ramach Agendy 2030.

Jest to projekt, który ma na celu zmienić rozwój świata na bardziej zrównoważony. Zawarte w niej 17 celów to rozpisane zadania, które mają zostać wykonane do 2030 roku. Jednym z nich jest ograniczenie emisji CO2 do atmosfery o co najmniej 35%.

Miliardy euro na gospodarkę o obiegu zamkniętym

Jak donoszą hiszpańskie media, projekt ma zostać wsparty przez Europejski Bank Inwestycyjny, który ustanowił specjalną linię finansowania dla projektów przyspieszających przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym. Gospodarki takie mają polegać na odnawialności materiałów, co w znacznej mierze ograniczy odpady.

Produkcja papieru toaletowego ze słomy charakteryzuje się mniejszymi nakładami energii i wody w porównaniu z tradycyjnym, znanym nam papierem. A to kolejny krok, aby zaradzić kryzysowi klimatycznemu.

Jak zauważa hiszpański portal elEcomomista, wybór padł na słomę, ponieważ jest źródłem „oszczędzającym zasoby i szybko odnawialnym”.

Czytaj dalej na halowies.pl!

oprac. Sandra Matus
fot. EnvatoElements, Canva

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. listopad 2023 18:52