StoryEditor

Czy nowe Prawo wodne to remedium na problemy rolników?

W związku ze zmianami klimatu pojawia się coraz więcej anomalii w przyrodzie. Wielu producentów rolnych z powodu intensywnych opadów wiosną nie może albo zacząć, albo dokończyć siewu, latem zebrać plonu, a jesienią uprawić odpowiednio ziemi. W innych rejonach kraju natomiast na plon destrukcyjny wpływ ma susza.
16.02.2023., 14:02h
Remedium na te problemy ma być wprowadzone Prawo wodne. W związku z tym w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 zmieniają się obowiązki rolnika. Ośrodki Doradztwa Rolniczego zapoznają producentów rolnych z nową ustawą. Opolski ODR od września prowadzi cykl szkoleń w tym zakresie. Do czerwca 2024 roku ma być poprowadzone aż 47 szkoleń, które obejmie 1400 rolników.

Rolnicy mieli nadzieję, że nowe Prawo wodne pomoże w lepszej ściągalności składek na spółki wodne, czy też w lepszym ich finansowaniu. Do stycznia 2023 roku wypłacono 53,8 mld złotych, co stanowi dwie trzecie z przeznaczonego na Program wody 80 mld złotych. Płatności na rzecz beneficjentów mogą być realizowane do końca 2025 roku, a wsparcie otrzymało blisko 1,3 uczestników programu.

Zobacz także: Budowa zbiornika wodnego do 1000 m2 bez pozwolenia

Mieliśmy okazję uczestniczyć w 45. walnym zgromadzeniu członków miejsko-gminnej spółki wodnej w Byczynie. Zarząd spółki po czterech latach działalności dostał absolutorium i został wybrany na kolejną kadencję.

Co znalazło się w nowym Prawie wodnym?

- Z Prawa wodnego zostały odsunięte melioracje pods...
Pozostało 58% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 16:53