StoryEditor

Frans Timmermans odchodzi z Komisji Europejskiej

Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans ogłosił swoją decyzję o starcie w najbliższych wyborach parlamentarnych w swoim rodzinnym Królestwie Niderlandów. Tym samy oznajmił przewodniczącej KE, że żegna się z Komisją i fotelem wiceprzewodniczącego. 
20.07.2023., 17:07h

W Brukseli spekuluje się o tym, że decyzja zapadła po oskarżeniu Timmermansa przez grupę posłów PE o wywieranie nacisku w sprawie głosowania zgodnie z proponowanymi przez wiceszefa KE zmianami w zakresie Zielonego Ładu i Fit For 55.

Timmermans zdecydowanie nie był ulubieńcem polskich rolników, którzy krytykowali go za radykalizm zmian w zakresie Zielonego Ładu w rolnictwie i ochrony środowiska. Holender zdążył jeszcze przed odejściem po raz kolejny wzbudzić kontrowersję wśród unijnych farmerów. W jednym z lipcowych wystąpień w KE odrzucił pomysł zwiększenia funduszu rolnego UE w następnym okresie finansowania, twierdząc, że obecne środki nie są wydawane we właściwy sposób, a rolnicy nie potrzebują więcej pieniędzy, aby przeprowadzić zieloną transformację.

- Należy zacząć od pytania, czy fundusze, którymi dysponujemy – 387 miliardów euro, czyli całkiem spora kwota – są obecnie wydawane we właściwy sposób? Nie sądzę – mówił Frans Timmermans, który skrytykował także COPA-COGECA twierdząc, że ona reprezentuje tylko niektórych rolników w UE. A wielu farmerów popiera politykę Zielonego Ładu i nie blokuje wprowadzanych zmian.

Fot. KE
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 14:13