Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Ile zapłacisz za obornik, gnojowicę, słomę, siano i sianokiszonkę?

Obrazek

Słoma i siano sporo podrożały, a zapasy się powoli kończą. Ceny obornika bydlęcego i kurzego także poszły w górę. Ile trzeba zapłacić za pasze objętościowe i nawóz naturalny w zależności od województwa?

Dorota Kolasińska7 kwietnia 2022, 13:33

Z tego artykułu dowiesz się:

  • ile kosztuje słoma, siano, sianokiszonka, obornik i gnojowica w poszczególnych województwach
  • po ile możesz sprzedać pasze objętościowe i nawozy naturalne
  • ile trzeba zapłacić za mieszanki paszowe
  • ile płacą zachodni sąsiedzi za te same produkty

Tuż przed pierwszym pokosem siano i sianokiszonka zawsze drożały, bo rolnikom kończą się zapasy. Jednak do tego doszły wysokie ceny słomy i obornika, a te z kolei drożeją przez sytuację na rynku nawozów mineralnych. W zależności od jakości, ilości zakupu i województwa ceny są bardzo różne, jednak trend jest ten sam.. rosnących cen. 
Prawdopodobnie ceny sianokiszonki i siana do czerwca jeszcze wzrosną, dlatego zapasy lepiej przygotować już teraz. 

Jakie są ceny obornika i gnojowicy?

Ceny obornika rok do roku wzrosły od 20 do 40%. Stawka zależy od województwa i zagęszczenia w danym województwie gospodarstw utrzymujących bydło i drób. Warto zaznaczyć, że część sprzedających oferuje usługę załadunku i dowozu (najczęściej wtedy stawka jest prawie dwukrotnie wyższa), za rozrzucenie obornika trzeba zapłacić około 230-250 zł za ha (za tonę około 15 zł). Gnojowica kosztuje średnio 10-25 zł za 1000 l/m3. Za wywóz  trzeba zapłacić około 60 zł za zbiornik 6 tys. l. lub większą beczką np. o pojemności 20 tys. l, zapłacimy za godzinę ok 300 zł.

Ceny pasz objętościowych

Podobnie jak obornik, słoma również poszła do góry, zarówno ta wykorzystywana na pasze i na ściółkę. Siano i sianokiszonka w belach też poszły w górę i to niestety sporo. Z pewnością na stawki mają też wpływ wzrosty cen pasz treściwych dla bydła, trzody i drobiu, za które trzeba było w lutym br. zapłacić powyżej 1,8 tys. za tonę. Resort rolnictwa podaje, że w porównaniu do 2021 r., rolnicy musieli zapłacić za mieszanki o 10-15% więcej, a w porównaniu do 2020 r. od 20 do 40% więcej. 

Za belę sianokiszonki trzeba zapłacić od 50 zł nawet 140 zł (120 cm średnicy) w zależności od terminu pokosu (pierwszy najdroższy, najwięcej białka), ale także składu. Więcej zapłacimy za sianokiszonkę z traw i motylkowatych niż z samych traw. Siano w zależności od pokosu i ubicia oraz średnicy beli kupimy za 50-100 zł (od 4 do 6 zł za kostkę). Słoma też poszła w górę, w zależności od województwa i rodzaju (pszenica, owies, jęczmień) trzeba zapłacić od 40 do 80 zł za belę. Nadal dużo ofert dotyczy sprzedaży słomy w kostkach (4-5 zł za szt.). W tym przypadku oprócz wysokich cen nawozów i obornika wpływ na koszty słomy, ale również siana czy sianokiszonki ma wpływ rosnące zapotrzebowanie wynikające z kurczących się zapasów w gospodarstwach. Czynniki nałożyły się na siebie niestety tworząc mocną górkę.  

Jak sytuacja wygląda u zachodnich sąsiadów?

Niemcy obserwują podobny trend na rynku siana i słomy jak w Polsce. Przed pierwszym pokosem ceny siana rosną, w marcu tamtejsi rolnicy musieli zapłacić od 116 do 135 euro za tonę, gdybyśmy przyjęli, że standardowa belka 120 cm siana waży 180-200 kg, to za jedną belę niemieccy rolnicy muszą zapłacić około 110 zł. Stawki od zeszłego roku wiele się nie zmieniły, bo w wielu regionach Niemiec zbiory traw były bardzo dobre.

Ceny słomy w Niemczech od czterech miesięcy drastycznie rosną. Rolnicy w zależności od regionu muszą zapłacić za tonę od 98 do 120 euro za tonę, za w przeliczeniu na PLN wychodzi 90-100 zł za belę o wadze 120-200 kg.
 

Dorota Kolasińska na podst. olx.pl/sprzedajemy.pl/ODR/agrarheute.com
fot. KolasińskaPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)