StoryEditor

Wielki protest rolników w Warszawie. Biało-czerwono w stolicy Polski [RELACJA + FILM]

We Warszawie ruszył zapowiadany protest rolników. Jaki jest plan przemarszu? Którymi ulicami przejdzie demonstracja? Co o postulatach mówią rolnicy?

W ubiegłym tygodniu w Zosinie zapadła decyzja: protestujący rolnicy spotykają się ponownie w Warszawie. Jest to strajk ostrzegawczy dla rządu. Jeśli nie zostaną podjęte żadne działania związane z realizacją postulatów, rolnicy zorganizują strajk generalny w środę 6 marca. 

- Szanowni Państwo, dzisiaj podjęte zostały wspólne działania ponad podziałami, wszystkich organizacji rolniczych, OPZZ, Solidarność, itp. o wspólnym strajku w Warszawie Rolników, nie organizacji. Ponad podziałami! - mówił Adrian Wawrzyniak, rzecznik prasowy NSZZ Solidarność RI.  

Trasa przemarszu rolników  

Rolnicy w ramach protestu o godz. 11 rozpoczęli przemarsz z Placu Defilad pod Pałacem Kultury i Nauki pod Kancelarię Prezesa Rady Ministra.

Rolnicy będą przemieszczać się  następującą trasą: 

  • ul. Emilii Plater,
  • Aleje Jerozolimskie,
  • Rondo de Gauelle‘a,
  • ul. Nowy Świat,
  • Plac Trzech Krzyży,
  • ul. Wiejska,
  • ul. Piękna,
  • Aleje Ujazdowskie.
image

Trasa marszu

FOTO: Google Maps

Nie będzie porozumień i zawieszenia protestu

Rolnicy nie zgadzają się na możliwość zawieszenia protestów w zamian za przyznanie rekompensat. Chcą rozwiązań systemowych, ustaw i uchwał wypracowanych przez urzędników polskich i europejskich. 

– W przestrzeni publicznej pojawiła się informacja, jakobyśmy my, jako organizatorzy, umówili się z rządem na podpisanie jakiegoś porozumienia dzisiaj, które by miało zakończyć protesty w całej Polsce. Otóż jest to absolutna nieprawda! Nie ma żadnego porozumienia! – mówił w czasie rozpoczęcia demonstracji Wiesław Gryn z „Oszukanej Wsi” i Zamojskiego Towarzystwa Rolniczego.

– Wczoraj w Brukseli spotkało się 27 ministrów rolnictwa UE. Nic nie ustalili. Jeśli tak będą pracować, to my nie zejdziemy z barykad – mówił Stanisław Barna, jeden z organizatorów strajku.

Rolnicy kontynuują przemarsz, do którego dołącza się coraz więcej osób, w tym Warszawiacy.

Rolnicy stoją już pod budynkiem Sejmu, gdzie w otoczeniu policji i przy barierkach czekają na organizatorów. Według informacji biura prasowego, Marszałek Sejmu Szymon Hołownia spotka się przedstawicielami związków, organizacji oraz stowarzyszeń rolniczych w gabinecie marszałkowskim.

Marszałek Sejmu oraz wicemarszałek Piotr Zgorzelski spotkali się z przedstawicielami rolników.

Kolumna wyruszyła w kierunku siedziby Kancelarii Premiera.

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. maj 2024 01:46