StoryEditor

Przyszłość zrównoważonego i cyfrowego rolnictwa – partnerstwo Copa-Cogeca z Agencją Kosmiczną

Copa-Cogeca oraz Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) podpisały pod koniec września br. pierwszą umowę intencyjną. Zgodnie z umową cyfryzacja i technologia kosmiczna ma wspierać zrównoważoną transformację w sektorze rolniczo-spożywczym.
10.10.2023., 13:10h

Współpraca Copa-Cogeca i ESA – co jest celem?

Sektor rolno-spożywczy jest wymagający, dlatego też ESA i Copa-Cogeca zdecydowały się na współpracę. Jak się okazuje i w tym przypadku, co dwie głowy… a raczej firmy, to nie jedna! Jaki jest cel współpracy? Przede wszystkim udostępnienie usług, które mają ułatwić rolnikom i spółdzielniom rolniczym gospodarkę zasobami naturalnymi, pomóc w doborze najlepszych narzędzi służących podejmowaniu decyzji, a także pozwolić na dokładne monitorowanie wyników środowiskowych. Wszystkie te działania mają wspomóc wypracowanie zysków.

Jak technologia kosmiczna może pomóc rolnictwu?

Wiemy, że komunikacja satelitarna daje gwarancję łączności na całym świecie. Technologia kosmiczna, podczas obserwacji Ziemi, zbiera dane, które pozwalają monitorować warunki upraw. Wyniki obserwacji ułatwiają także dostosowanie się do wyzwań klimatycznych. Co zawdzięcza się nawigacji satelitarnej? Zadaniem nawigacji satelitarnej jest ułatwienie precyzyjnego śledzenia położenia osób i pojazdów.

ESA: jakie korzyści przyniesie współpraca z Copa-Cogeca?

Jak wiadomo, Copa-Cogeca zyska na współpracy pomoc w rozwinięciu sektoru rolno-spożywczego przez połączenie swoich badań z kompetencjami technicznymi ESA. Co w takim razie zyskuje ESA? Wkład Copa-Cogeca jest równie istotny. Firma ta angażuje się w program Business Applications and Space Solutions (BASS). Oznacza to, że Copa wspiera rozwój rozwiązań kosmicznych i wykazuje – jak te rozwiązania odpowiadają na potrzeby użytkowników.

Przedstawiciele Copa-Cogeca i Europejskiej Agencji Kosmicznej przyjaźnie o współpracy

Przedstawiciele obu firm wypowiedzieli się przychylnie o swoich wspólnikach. Pierwsza, na czwartkowym zebraniu, głos zabrała Christiane Lambert, przewodnicząca Copa-Cogeca

–  „Unijna społeczność rolna musi zagwarantować bezpieczeństwo żywnościowe, a także chronić naturę, glebę i bioróżnorodność. Wykorzystanie technologii cyfrowych i kosmicznych już teraz jest kluczowe dla wielu z nas, a będzie coraz ważniejsze dla osiągnięcia strategicznej autonomii, wymaganej przez Unię Europejską.”

Nick Appleyard, szef działu usług i rozwiązań (ESA), uczestnik uroczystości podpisania umowy dodał:

– „Bardzo cieszymy się z możliwości współpracy z Copa-Cogeca.  Rozwiązania oparte na przestrzeni kosmicznej są kluczowe dla sektora rolno-spożywczego, jako że odblokowują niektóre usługi, pozwalające społeczności na rozwój pod względem finansowym oraz ochronę środowiska. Copa-Cogeca jest idealnym partnerem, aby przyśpieszyć ekologiczną transformację sektora rolno-spożywczego.”

Copa-Cogeca i ESA: jaki pierwszy krok?

Choć obie organizacje dopiero rozpoczęły współpracę, już mają nadzieję na dalszy rozwój partnerstwa. Jaki będzie ich pierwszy krok? ESA zaprosiło Copa-Cogeca do składania wniosków 13 października 2023 roku. Wnioski zatytułowano: „Zrównoważona transformacja rolnictwa poprzez cyfryzacje i technologię kosmiczną”.

Patrycja Lisowska
Źródło: Copa - Cogeca
Fot. Envato Elements

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
16. kwiecień 2024 07:53