Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Top 10 newsów internetowych top agrar Polska w 2019 roku

Obrazek

Kończy się 2019 rok. Nim na niebie rozbłysną kolorowe fajerwerki, nim w rękach wystrzelą korki od szampana i nim popłyną noworoczne życzenia, prezentujemy Wam 10 informacji internetowych, które najchętniej czytaliście w mijającym roku na naszym portalu.

Bartłomiej Czekała31 grudnia 2019, 13:27
2019 rok był trudny dla branży rolnej. Naznaczyły go w największym stopniu: klęska suszy, związane z nią liczne pożary pól, maszyn rolniczych i gospodarstw oraz wirus ASF, który niespodziewanie pojawił się na zachodzie Polski.
Nie brakowało jednak także pozytywnych wydarzeń. Zachęcam więc do małej powtórki z tego, co czytaliście na naszym portalu.

1. Klęska suszy

Gdy tylko wiosną pojawiły się pierwsze symptomy suszy informowaliśmy Was na bieżąco o tym, co dzieje się w tym temacie. Wszystkie najnowsze informacje publikowaliśmy w specjalnej zakładce „Susza 2019”.

CZYTAJ ARTYKUŁ!


2. Zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich 2019

W związku z klęską suszy Komisja Europejska zgodziła się na wypłatę od 16 października 2019 roku zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich w wysokości 70% należnych rolnikom płatności. Informowaliśmy Was o ty, do kogo miały one trafić w pierwszej kolejności.

3. Rolnik znalazł żonę – historia naszych Czytelników

Każdy rolnik stanu wolnego może znaleźć wymarzoną partnerkę życiową nie tylko za pośrednictwem znanego telewizyjnego programu. Pokazuj to choćby ta niezwykła historia naszych Czytelników.4. Fabryczny remont Ursusa C-360

Na naszym portalu nie brak także ciekawostek z branży. Jedną z nich było wyremontowanie przez fabrykę Ursus ciągnika C-360 z klasyczną kabiną wykonane na specjalne życzenie klienta. Przypomniały nam się czasy, gdy nasza redakcja organizowała konkurs „Odpicujemy Ci Ursusa”.


5. Nowy MTZ Belarus na targach Agritechnica 2019 w Hanowerze

Ciągniki zawsze wzbudzają duże zainteresowanie naszych Czytelników, a zwłaszcza te, które pokazujemy w premierowym wydaniu. Nie inaczej było z nowymi modelami traktorów MTZ Belarus, które fabryka z Mińska pokazała w listopadzie na targach Agritechnica w Hanowerze.

6. Tragiczny w skutkach pożar gospodarstwa

Susza sprawiła, że w gospodarstwach rolnych częściej niż zwykle zdarzały się pożary. I to nie tylko pól uprawnych, ale i budynków oraz maszyn rolniczych. Takie tragiczne zdarzenie spotkało m. in. jednego z rolników na Opolszczyźnie…7. ASF w Lubuskiem

Wszyscy spodziewali się tego, że jeżeli wirus ASF pojawi się w zachodniej Polsce to w związku z ekspansją z wschodniej Polski. Tymczasem ASF pojawił się niespodziewanie w woj. lubuskim w miejscu oddalonym o ok. 300 km od najbliżej znalezionego dzika na wschodzie kraju.


8. ARiMR zmienia zasady w trakcie gry

To nie był dobry rok dla ARiMR pod względem rozpatrywania wniosków o wsparcie z PROW. Rolnicy długo czekali na rozpatrzenie wniosków złożonych wiosną 2018 rok. Tuż przed wyborami na jaw wyszło, jak duże są opóźnienia w podpisywaniu umów  w ramach modernizacji gospodarstw rolnych. Ale to nie wszystko…


9. Jak gęsto siać pszenicę w związku z ryzykiem suszy?

Drugi rok z rzędu suszy rolniczej spowodował, że trzeba było uważnie dobrać strategię zasiewów ozimin tej jesieni. Pod uwagę trzeba było brać nie tylko kwestię doboru stanowiska i nawożenia, lecz także doboru odmiany i gęstości siewu.10. Większy zwrot podatku akcyzowego na paliwo rolnicze?


Rosną koszty produkcji rolnej, dlatego organizacje rolnicze domagają się by rząd podniósł stawkę zwrotu akcyzy na paliwo rolnicze, którego zakup jest sporym kosztem dla wszystkich gospodarstw. Ale mimo wspólnego głosu wielu środowisk rolniczych z rządem nie rozmawia się łatwo…Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)