StoryEditor

Wsparcie dla grup producenckich - jaka jest recepta na współpracę?

Wiele grup producenckich rozwijało się dobrze, dopóki otrzymywały dofinansowanie. Mało zostało tych z krwi i kości, przekonanych, że razem łatwiej. Jednak rynek wręcz wymusza współpracę między rolnikami.
03.10.2023., 13:10h
W pojedynkę rolnik ma bardzo małe możliwości negocjowania ceny, za którą sprzedaje swoje produkty rolne oraz innych warunków transakcyjnych. Szczególnie w Wielkopolsce w czasach II Rzeczypospolitej w okresie międzywojennym w XX wieku, dynamicznie rozwijał się ruch spółdzielczy czy kółka rolnicze. To właśnie z tego ruchu na skalę europejską powstały tak silne dziś organizacje spółdzielcze na Zachodzie. Niestety, w Polsce idea współpracy była jednak wypaczona już po II wojnie, poprzez przymuszanie rolników do kolektywizacji i tworzenie spółdzielni produkcyjnych. Efekt jest taki, że silnych spółdzielni – nie licząc spółdzielni mleczarskich – mamy o wiele za mało.

Grupy producentów rolnych formą ożywienia współpracy

Po wejściu Polski do UE rolnicy otrzymali zachęty do współpracy w postaci dotacji do obrotu generowanego przez zarejestrowane i spełniające wymogi grupy producentów rolnych. Na kanwie ustawy oraz dotacji powstało bardzo dużo nowych grup. Większość z nich niestety skoncentrowała się na skonsumowaniu dotacji, a nie na zbudowaniu trwałego podmiotu, który mógłby wzmocnić pozycję rolnika na rynku. Niestety, dotyczy to wszys...
Pozostało 82% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. maj 2024 23:34