StoryEditor

Wzrost popytu na zdrową żywność przyciąga oszustów

UE pozwala sobie na promowanie rolnictwa ekologicznego oraz wspieranie finansowe obszarów ekologicznych  pomimo iż pochłaniają one sporo pieniędzy. We wspólnej polityce rolnej (WPR) w latach 2014-2020 dostępnych będzie 6,5 mld euro na rolnictwo ekologiczne. Rolnicy i inni przedsiębiorcy mogą ubiegać się o te środki na produkcję żywności ekologicznej w ramach I i II filaru WPR.
08.03.2018., 14:03h
Wzrost popytu na ekologiczne produkty rolne, który rośnie od 5 lat, zapewnia podatny grunt dla oszustów i szwindlu na etykietach. Europejski Trybunał Obrachunkowy (ETO) zapowiedział pełną kontrolę produkcji, przetwarzania, dystrybucji i importu ekologicznych produktów rolnych i spożywczych. Wyniki zostaną opublikowane na początku 2019 roku.

Wsparcie produkcji eko

W ramach wspólnej polityki rolnej rolnicy posiadający certyfikaty ekologiczne otrzymują dopłatę do gospodarstw ekologicznych. Gospodarstwa ekologiczne mogą również korzystać z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW), zarówno w celu przejścia na rolnictwo ekologiczne, jak i jego utrzymania. Rozporządzenie UE 834/2007 stanowi podstawę zrównoważonego rozwoju rolnictwa ekologicznego w UE. Rozporządzenie ma na celu nie tylko zapewnienie sprawnego funkcjonowania jednolitego rynku UE i uczciwej konkurencji, ale również utrzymania zaufania do żywności ekologicznej i trwałej ochrony interesów konsumentów.

Rolnicy i inni przedsiębiorcy zajmujący się produkcją i przetwórstwem żywności ekologicznej mogą otrzymywać odpowiednie ukierunkowane fundusze unijne na ek...
Pozostało 62% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. czerwiec 2024 18:07