StoryEditor

Zniesienie opłaty cukrowej. Kto skorzysta na zmianach w ustawie?

Odchodzący rząd planuje znieść opłatę cukrową z niektórych soków. W tle troska o rozwój rynku owocowo-warzywnego. Kto dokładnie będzie zwolniony z podatku cukrowego?
04.12.2023., 10:25h

Do konsultacji społecznych został przesłany projekt ustawy o zmianie ustawy o zdrowiu publicznym, którego celem jest stymulowania prozdrowotnych wyborów konsumentów.

Opłata cukrowa, co to jest i kogo obowiązuje?

1 stycznia 2021 r. została wprowadzona opłata od środków spożywczych (tzw. opłata „cukrowa”), która wpływa na wzrost cen napojów słodzonych oraz napojów z zawartością kofeiny lub tauryny. Opłata została wprowadzona, aby zachęcić:

  • producentów do redukcji ilości substancji słodzących,
  • konsumentów do wyboru zdrowszych produktów.

Teraz rząd planuje zmienić te przepisy w trosce o producentów owoców i warzyw.

Jakie zmiany w przepisach o opłacie cukrowej?

Nowelizacja ustawy o zdrowiu publicznym wprowadza przede wszystkim zmiany w katalogu napojów podlegających opłacie cukrowej. Proponuje się wyłączenie z opłaty:

  • napojów, w których składzie znajdują się wyłącznie cukry zawarte naturalnie w użytym do ich produkcji soku owocowym lub warzywnym, ponieważ są to tak naprawdę soki rozcieńczone wodą i nie są dosładzane cukrami czy też słodzikami;
  • nektarów owocowych z owoców o wysokiej kwasowości, z których sok nie nadaje się do bezpośredniego spożycia (czyli produktów wymagających dosładzania, np. z czarnej porzeczki), nawet jeśli zawierają więcej niż 5 g cukru na 100 ml
  • objęcie opłatą syropów, w których na pierwszym miejscu w wykazie składników znajduje się cukier lub syrop glukozowo-fruktozowy i które do wprowadzenia opłaty były „zwykłymi” środkami spożywczymi, a które po wprowadzeniu opłaty zaczęto wprowadzać na rynek jako suplementy diety.

Jak uzasadnione są proponowane zmiany?

 - Promowanie wykorzystania owoców i warzyw do produkcji nektarów oraz rozcieńczanych wodą soków z owoców i warzyw w długiej perspektywie pozwoli na utrzymanie produkcji i  przetwórstwa owoców i warzyw, a tym samym wpłynie na zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego w kraju poprzez zabezpieczenie zaplecza surowcowego, co jest szczególnie istotne w kontekście ostatnich wydarzeń geopolitycznych – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Jednocześnie objęcie opłatą cukrową syropów, w których na pierwszym miejscu w wykazie składników znajduje się cukier lub syrop glukozowo-fruktozowy, które do wprowadzenia opłaty cukrowej były „zwykłymi” środkami spożywczymi, a po wprowadzeniu opłaty, po niewielkiej modyfikacji składu, wprowadzane są na rynek jako suplementy diety, pozwoli na uszczelnienie przepisów.

W Polsce funkcjonuje 913 producentów owoców.

wiadomoscikosmetyczne.pl
Autor Artykułu:wiadomoscikosmetyczne.plLubimy branżę kosmetyczną i każdego dnia dowiadujemy się o niej więcej. Analizujemy rynek, śledzimy trendy i zwyczaje konsumentów, poznajemy nowości. Rozmawiamy z twórcami kosmetyków. Piszemy o firmach, markach i produktach. Zaglądamy do drogerii i pokazujemy świat beauty. Mamy nadzieję, że dzięki nam jesteś na bieżąco z tym, co kosmetyczny biznes kształtuje i rozwija. Chętnie poznamy Twoją historię.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
26. luty 2024 17:12