StoryEditor

Ceny bydła: dalej rosną, gdzie płacą najwięcej?

Zapotrzebowanie na żywiec bydlęcy w zakładowych skupach nadal jest wysokie, a na rynku towaru mało. Cenniki znów się zmieniają w większości punktów - w którym płacą najwięcej za jałówki, byki i krowy? Sprawdź! 
15.02.2022., 10:02h

Sytuacja na rynku bydła mięsnego jest nieco skomplikowana dla zakładów, bo stale brakuje żywca, zapotrzebowanie jest podobne, a towaru nie przybywa. Korzystają na tym polscy producenci żywca wołowego, którzy nierzadko otrzymują powyżej 20 zł/kg w wadze poubojowej za byki w klasie R. Ceny w ciągu ostatniego roku co prawda wzrosły o około 40%, ale koszty produkcji też mocno dają po kieszeniach. Hodowcy zajmujący się opasem kupionych cieląt skarżą się na podwyżki - w zależności od rasy za 2 tygodniowe maluchy trzeba zapłacić od 700 do nawet 1200 zł! Ceny mleka są rekordowo wysokie, a wraz z nimi ceny preparatów mlekozastępczych. Rolnicy wstrzymują się też ze sprzedażą krów mlecznych, a ich ceny są naprawdę bardzo wysokie - gdzieniegdzie nawet 17,5 zł/kg w wbc!

W UE ceny bydła też trzymają się wysoko, średnio za byki w klasie URO rolnicy otrzymują 4,5 euro/kg. Wg Meat Market Observatory w Polsce 10 lutego br. hodowcy uzyskali średnio 4,48 euro/kg. 

Sytuacja na rynku wołowiny w liczbach


Według najnowszych danych GUS w Polsce na koniec grudnia 2021 r. rolnicy utrzymywali 6,37 mln szt. bydła, z czego cielęta w wieku poniżej 1 roku stanow...

Pozostało 74% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. grudzień 2023 07:13