StoryEditor

Ceny skupu bydła: byki słabo się sprzedają. Jest presja na obniżki

Ubojnie w tym tygodniu wstrzymują się z obniżkami, mimo, że wołowina z byków słabiej się sprzedaje, to jednak nadal bydła płci męskiej na rynku jest mało. Jest na szczęście stały zbyt na krowy. Ile płacą zakłady za byki, jałówki i krowy?
12.09.2023., 11:09h

W UE według notowań Meat Market Observatory ceny są w miarę stabilne z lekką tendencją wzrostową w niektórych krajach m.in. we Włoszech, Litwie i Estonii, ale również w Niemczech i Francji, gdzie wzrost ceny sięga kilku lub nawet kilkunastu procent i wpływa na podwyżkę średniej unijnej ceny wołowiny, która na dzień 7 września br. wynosi 4,78 euro za kg za byki w klasie R. Za wszystkie kategorie bydła w UE rolnicy otrzymywali średnio 4,84 euro/kg wbc i zanotowano wzrost 2,4% w porównaniu do ubiegłego notowania. Podobny trend był widoczny w Polsce dwa tygodnie temu – chwilowe podwyżki.

Włoski rynek z problemami

Włoski rynek cierpi na kurczenie się stad, co powoduje zmniejszanie się samowystarczalności włoskiego sektora wołowiny. Warto zaznaczyć, że Włosi spożywają 16,5 kg wołowiny rocznie. We Włoszech utrzymuje się 5,63 mln szt. bydła z czego około 2,38 mln szt. bydła mięsnego (1/3 to zwierzęta czystorasowe). Według najnowszych danych Instytutu Usług dla Rynku Rolno-Spożywczego Wskaźnik samowystarczalności spadł w 2022 r do  najniższego poziomu (42,5%), co potwierdza wysoki poziom deficytu. Włosi importują najwięcej wołowiny z Polski oraz Francji, ale ...

Pozostało 72% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
15. kwiecień 2024 14:18